Valašsko, známé svým pestrým kulturním dědictvím a malebnou přírodou, se může pochlubit i mimořádným geologickým fenoménem – kamennými koulemi. Ve Vidči, malé obci na Vsetínsku, se tyto neobvyklé geologické útvary objevily teprve nedávno, avšak jejich původ sahá až 65 milionů let do minulosti.

Otázky a teorie

Jde o pozoruhodný nález, který odkryli pracovníci místního lomu v 90. letech 20. století. Přestože se na první pohled může zdát, že jde o obyčejné kameny, jejich vznik a existence vzbudily řadu otázek a teorií. Jejich původ, stáří a složení představují tajemství, na které se snaží odpovědět odborníci i laici.

Existuje několik teorií, které se snaží vysvětlit, jak kamenné koule vznikly. Jedna z nich naznačuje, že jsou pozůstatkem původních obyvatel krajiny. Jiná teorie klade za vznik těchto útvarů mohutné příbojové vlny pradávného moře. Někteří lidé dokonce spekulují o tom, že se jedná o zkamenělá vejce prehistorických ještěrů nebo lávové bochníky, které se kutálely po svazích sopky. Nechyběly ani úvahy o působení mimozemšťanů.

Analýza kamených koulí

Aby se získaly konkrétní informace o složení a stáří kamenných koulí, geologové provedli rozbor vzorků. Zjistili, že kamenné útvary mají stejné složení jako okolní hornina. Avšak rozhodujícím objevem byly foraminifery neboli dírkonošci. Jde o jednobuněčné mořské prvoky, kteří vytvářejí vápenité schránky, jež se podílejí na tvorbě hornin. V lomu ve Vidči byly nalezeny foraminifery, a podle jejich schránek se zjistilo, že kamenné koule vznikly před 55 až 65 miliony lety. To potvrzuje, že se jedná o mimořádný nález s historií sahající až do pradávných dob.

Geologický fenomén jako místní dekorace

Pro ty, kteří by si chtěli tyto tajemné koule prohlédnout, není třeba chodit do prostoru bývalého lomu. Menší ukázku unikátních útvarů mohou vidět přímo ve Vidči u zvonice poblíž kostela sv. Cyrila a Metoděje. Bývalí majitelé lomu je sem dopravili jako dekorativní prvek, který dodává místnímu okolí zvláštní půvab. Kostel a zvonice jsou samy o sobě kulturními památkami, které stojí za návštěvu. Zvonice – dřevěná roubenka postavená v 18. století, je nejstarší stavbou ve Vidči. Zvon v ní zavěšený pochází z roku 1775 a byl ulitý z železné rudy těžené v okolí.

Tajemné kamenné koule ve Vidči jsou nejen zvláštním geologickým fenoménem, ale také nádherným kulturním pokladem, který stojí za prozkoumání a obdivování. Jejich původ zůstává nadále záhadou, ale díky objevům geologů a badatelů získáváme pohled do minulosti, který nám ukazuje, jak vzácná a nevšední místa naší země mohou být.

Zdroje: zlin.rozhlas.cz, denik.cz, mystika.info