Unikátní poklad s léčivými vodami

Zdroj: Youtube

Kamencové jezero zasazené v blízkosti centra Chomutova je jedinečným klenotem a světovým fenoménem, který každoročně přitahuje mnoho návštěvníků. Jeho ideální poloha a rozsáhlá plocha z něj dělají atraktivní místo pro odpočinek a sportovní vyžití. Jezero zaujme svým mimořádným chemickým složením, bohatým na kamenec, díky tomu mají jeho vody léčivou sílu a velmi pozitivní vliv na lidské zdraví.

Z historie jezera se vyklubalo fascinující jméno

V dávné minulosti se jezeru říkalo "mrtvý rybník" či "mrtvé jezero", a to kvůli jeho nízkému obsahu síranů a téměř nulovému životu ve vodě. Jezerní voda je nasycena síranem hlinitým, dusitany, dusičnany, chloridy, amoniakem a železem. Tato unikátní kombinace prvků je důvodem, proč zde nenajdeme běžné vodní organismy jako sinice a vodní řasy. Ale právě tato specifická voda má blahodárný vliv na lidskou pokožku a historicky byla využívána k léčení kožních onemocnění.

Místo, kde se historie spojila s přírodou

Historie Kamencového jezera je úzce spojena s rokem 1466, kdy bylo poprvé zmíněno v pozemkové knize. V 16. století se jezero propojilo s kamenolomem, a tím získalo svůj dnešní charakter. Během let 1813 a 1818 byl kamenolom vysušen a následně zatopen, čímž jezero dosáhlo své současné rozlohy 16,5 ha. To je významný okamžik v jeho historii, o kterém však paradoxně neexistují žádné záznamy.

Ideální místo pro letní rekreaci

V dnešní době je Kamencové jezero oblíbeným letním rekreačním místem. Návštěvníci zde mohou odpočívat na upravených plážích s trávníky a písčitými plochami. Zbrusu nové plovoucí molo, největší v České republice, nabízí skvělé možnosti pro koupání a vodní sporty. Schody s madlem usnadňují vstup do vody a venkovní sprchy zajišťují komfort pro návštěvníky.

Široká škála aktivit pro všechny věkové skupiny

Areál jezera nabízí širokou paletu aktivit pro všechny věkové skupiny. Na příslušných hřištích můžete hrát stolní tenis, nohejbal nebo volejbal. Příznivci vodních sportů ocení půjčovnu loděk, šlapadel a paddleboardů. Pro ty, kdo hledají adrenalin, je tu vodní lyžování na nejdelším okruhu v České republice o délce 780 metrů. V blízkosti jezera se nachází také Zoopark Chomutov, ideální pro rodinný výlet, a letní kino pro večerní zábavu pod hvězdami.

Komfortní ubytování na dosah

Pro ty, kteří chtějí strávit u jezera více dní, je k dispozici autokemp Kamencové jezero. Nabízí různé typy ubytování. Naleznete zde chaty s nebo bez sociálního zařízení, a samozřejmě nechybí místa pro stany a obytné přívěsy. Také tu najdete restauraci a stánky s rychlým občerstvením.

Kouzelný rekreační ráj u Chomutova

Kamencové jezero je destinace, kterou stojí za to navštívit nejen kvůli jedinečnému chemickému složení vody, ale také pro bohatou nabídku aktivit pro celou rodinu. Přijďte si odpočinout, užít si zábavu a načerpat novou energii v tomto kouzelném rekreačním ráji nedaleko Chomutova.

Zdroje: wikipedia.org, regiony.rozhlas.cz, kudyznudy.cz