Evoluční mistrovství přírody

Mezi obyvateli divočiny existují překvapivé formy kamufláže. Jedním z nejúchvatnějších příkladů je motýl Kallima inachus, který se dokáže proměnit v list. Tito motýli žijí v tropech Asie od Indie až po Japonsko a představují jednu z nejzajímavějších záhad přírodního světa.

Kallima inachus má velmi atraktivně barevná křídla v odstínech modré a oranžové. Jejich skutečné kouzlo se však schovává na druhé straně křídel. Jakmile totiž svá křídla složí k sobě, vypadá jako uschlý list. Na kresbě spodní části křídel nechybí ani jemné žilkování typické pro suché listy či zbarvení nápadně připomínající hnilobu uschlého listu. Díky této kamufláži se motýl stává v přírodě prakticky neviditelný.

Úžasný obranný mechanismus vytvořila příroda během tisíců let evoluce. Motýl se v mžiku promění v bezbranný list, který se lehce ztratí mezi ostatními listy na stromě nebo na zemi, a tak se efektivně chrání před predátory. Ale jak se tento fascinující proces vyvinul?

Moderní vědci a tajemství evoluce

Tuto otázku si položil slavný přírodovědec Alfred Russel Wallace, který se zabýval teorií evoluce Charlesa Darwina. Wallace, který se zaměřil na studium motýlů a jiných hmyzích druhů v Asii, byl maskováním motýla Kallima inachus ohromen. Ve své publikaci z 19. století ho popsal jako "nejúžasnější a nesporný případ ochranné podobnosti u motýla, který jsem kdy viděl".

Čtěte také

Čtěte také

Vědci objevili housenky, které žerou plast. Využití by mohlo způsobit katastrofu

Co přesně stálo za vznikem tak dokonalého maskování motýla Kallima inachus, bylo až do nedávna záhadou. Moderní vědci se vrátili k této otázce s novými nástroji a zjistili, že existují čtyři různé mezistupně evoluce Kalima inachus, které dokonalé kamufláži předcházely. Výzkumy odhalily, že podobný vzor křídel se objevil u několika souvisejících druhů, což naznačuje, že mechanismus listové imitace byl dědičně předán mezi druhy.

Další mistrovský převlek v přírodě

Když se podíváme na další příklady kamufláže v přírodě, můžeme vidět, že strategie "listové imitace" není výhradně doménou motýlů. Existují i další tvorové, kteří dokáží zůstat neviditelní tím, že se přetvářejí v listy nebo větvičky.

Čtěte také

Čtěte také

Fritillaria: Pozoruhodná léčivá rostlina, která mění barvu kvůli strachu z lidí

Tímto uměním oplývá také strašilka, která se dokáže přizpůsobit okolí, a může vypadat jako větvička, suchý list nebo kůra. Tato technika jí umožnila přežít ve volné přírodě navzdory dlouhému seznamu predátorů od ptáků a savců až po jiný hmyz.

Úžasný svět přírody je plný podobných překvapení a úchvatných proměn. Ať už je to motýl, který se stává listem, nebo strašilka, která se dokáže proměnit ve větvičku. Díky vědě jsme schopni tato tajemství postupně odhalovat a stále více si uvědomovat úžasnost a rozmanitost života na Zemi. Koneckonců, kdo by si pomyslel, že uschlý list může být ve skutečnosti motýl.

Zdroje: australiangeographic.comcosmosmagazine.comnationalgeographic.com