Předzvěst zlaté horečky

Historie Kalgoorlie začala v roce 1892, kdy se tři irští prospektoři, Tom Flanagan, Patrick "Paddy" Hannan a Dan O'Shea, vydali na cestu k Mount Yule v naději, že najdou zlato. Na cestě však narazili na něco mimořádného – známky zlata na povrchu země. Namísto toho, aby svůj objev okamžitě nahlásili, rozhodli se zůstat zticha a předstírat, že jeden z jejich koní utekl. Toto krytí jim poskytlo dostatek času na tajnou těžbu.

Narazili na poklad

Hannan, Flanagan a O'Shea začali těžit zlato a brzy získali pozoruhodných 100 uncí tohoto vzácného kovu. Co však nevěděli, bylo to, že jejich tajemství nemůže zůstat utajeno navždy. Podle tehdejšího protokolu museli svůj nález nahlásit v nedalekém městě Coolgardie. O objevu zlata se tak záhy dověděl celý svět.

Davové šílenství

Zpráva o nálezu se šířila jako požár a během tří dnů dorazily do oblasti stovky dalších prospektorů. Zlatá horečka změnila Západní Austrálii prakticky přes noc. Během několika let se počet obyvatel v oblasti zdvojnásobil a v roce 1895 přesáhl 100 000. První obyvatelé však neměli život jednoduchý. Stavěli si jen provizorní chatrče, trpěli hladem, nedostatečným zásobováním vodou a nemocemi.

Vznik města Kalgoorlie

Brzy po objevu zlata vznikla osada v blízkosti nalezišť. Městečko bylo pojmenováno Hannans, podle jednoho z prvních prospektorů. Později bylo přejmenováno na Kalgoorlie. Díky vodovodu Goldfields Water Supply se život v lokalitě zlepšil a přilákal další obyvatele.

Různé formy nalezišť zlata

Okolí města Kalgoorlie bylo bohaté na zlato, a to v mnoha formách. Oblast, kde se nacházelo nejvíce zlatých nalezišť, se jmenuje "Zlatá míle". Předpokládá se, že zde bylo asi 1 500 tun zlata. Většina zlata (75 %) byla v čisté formě. Další část (5-10 %) byly drobné částice zlata, které nebyly vidět pouhým okem. Zbytek zlata byl v minerálu zvaném tellurid.

Bláznivé zlato a kalaverit

Mnoho horníků narazilo na specifický telluridový minerál, kalaverit. Mysleli si, že je to bezcenný pyrit a nazývali ho "bláznovým zlatem". Protože si nemysleli, že je cenný, používali minerál jako stavební materiál pro budovy a silnice v Kalgoorlie. Až po třech letech poznali, že kalaverit obsahuje zlato.

Čtěte také

bakterie

Čtěte také

Vědci našli bakterii, která umí přeměnit toxické látky na 24karátové zlato

Když si uvědomili svou chybu, začali rozebírat město, aby získali zlato zpět. Mnoho budov a silnic postavených v letech 1893 až 1896 tak muselo být rozebráno.

Dědictví Kalgoorlie

I když dnes už se nenachází tak mnoho zlata na povrchu, Kalgoorlie stále zaujímá důležité místo v historii a těžbě zlata v Austrálii. Nachází se zde největší povrchový důl na zlato v zemi – Super Pit. Celkové množství vytěženého zlata z oblasti dosáhlo ohromujících 60 milionů uncí.

Varování pro nadšené zlatokopy

Kalgoorlie dodnes láká hledače zlata. Někteří dokonce odlamují kusy budov v naději, že naleznou zlato. Vláda varuje návštěvníky, že za poškození městské infrastruktury hrozí vysoké pokuty.

Čtěte také

V České republice se dá stále rýžovat zlato

Čtěte také

V řekách Česka se nachází zlato za 500 miliard korun. V Jílovém u Prahy 7 tun

Kalgoorlie zůstane v historii zapsáno jako město, které bylo omylem postaveno ze zlata. Legenda města a jeho úžasný začátek připomínají, jak vzácný a nepředvídatelný může být život.

Zdroje: goldindustrygroup.com.auwww.abc.net.auen.wikipedia.org/