V roce 1998 byl Kajínek odsouzen za dvojnásobnou nájemnou vraždu a jeden pokus vraždy k doživotnímu trestu odnětí svobody. Kajínek od začátku tvrdil, že s obviněním nesouhlasí, a snažil se dostat z vězení jakýmkoliv způsobem. Podařilo se mu uprchnout z Mírova, jedné z nejlépe střežených věznic u nás. Na svobodě přežíval asi měsíc. Přechodné bydliště našel u manželky jednoho z orlických vrahů. Se ženou Ludvíka Černého si měl prý dokonce užívat i vášnivé chvilky. Jeho případ se stal všeobecně známým, byl podle něho natočen film Kajínek a probíhala veřejná diskuse, zda byl odsouzen právem.

Ledy se pohnuly před čtyřmi lety, kdy o něm začal mluvit Miloš Zeman. „Vážně uvažuji o milosti pro Jiřího Kajínka,“ tímto výrokem odstartoval kajínkománii. A jak slíbil, tak také udělal a 23. května 2017 byl Kajínek volný. Od té doby se těší ještě větší popularitě než kdy dřív.

Obchodník každým coulem

Kajínek po svém propuštění začal naplno využívat svého ekonomického potenciálu. Jednu chvíli se dalo pořídit hrneček s jeho podobiznou, tričko, tílko v jeho střihu, ale dokonce bonbóny či bílé víno s etiketou oblíbené postavy české kriminalistiky.

V 60 letech youtuberem

Bez legrace by se dalo říct, že se jedná o českou celebritu či influencera. Kajínek své slávy zkrátka umí dobře využít. Na YouTube si před rokem založil svůj kanál, který má k dnešnímu dni kolem 45 tisíc odběratelů. Velice aktivně se vyjadřuje ke svému případu a také popisuje lidi, které za dobu svého pobytu za mřížemi potkal. Zároveň se snaží objasnit svůj případ a přiblížit obyčejným lidem život za mřížemi. Jedno z videí má dokonce kolem 150 tisíc shlédnutí. Aktuálně se začal vyjadřovat taky ke koronavirové krizi.

Vlastní dokument mu také vydělal dost peněz

Kajínek si už čtyři roky užívá života na svobodě. „Strašně si vážím toho, že jsem na svobodě. Každé ráno se podívám z okna a mám radost, že tam nejsou mříže,“ řekl v pořadu Interview na CNN Prima NEWS. Za své zaměstnání označuje to, že je rentiér. „Ale až tak to samozřejmě úplně není. Měl jsem například uměleckou smlouvu na dokument,“ upřesnil.

Odsouzený vrah získal prostor na televizi Prima v dokumentární minisérii Já, Kajínek, kde se měl lidem představit tak, jak ho neznají. V podstatě jde o jeho osobní zpověď. Z osoby Jiřího Kajínka se stal celospolečenský fenomén a veřejnost bezesporu zajímá, jaký opravdu je. To jasně dokazuje opravdu veliký zájem o jeho osobu.

Kromě toho dostává pravidelně také různé nabídky na reklamy. Ty by pro Kajínka prý byly zajímavé, kdyby soud řekl, že není pachatelem. „I přesto občas nějakou reklamu udělám, ale neživí mě to,“ dodal.

Milion pro toho, kdo ho zbaví viny

Mimo to všechno se Kajínek snaží od odchodu z vězení očistit své jméno. Už před lety vypsal odměnu milion korun pro toho, kdo mu dodá klíčový důkaz prokazující jeho nevinu. „Chci takový, abychom přišli k soudu, který by řekl, že na základě tohoto důkazu zprošťujeme Jiřího Kajínka viny, nebo vynášíme jiný rozsudek. Takový zatím nemám a čekám, co se stane,“ prozradil Kajínek s tím, že spoléhá například na to, že by se někdo na smrtelné posteli k činu přiznal.

Otazníky kolem politické kariéry

Kajínek se zajímá o politické dění v České republice, otázku eventuální kandidatury na prezidenta však nechává otevřenou. „Dostal jsem mnoho nabídek. Například abych kandidoval na senátora. Někteří lidé mi říkají, že je tu taková situace, že by byli rádi, kdybych vstoupil do politiky. Poslouchám, že by to nebylo poprvé, kdy by trestaný člověk byl na Hradě. Ale teď bych to nekomentoval,“ řekl Kajínek.

Existuje podle vás šance, že se by se pravomocně odsouzený, následně po 23 letech omilostněný, vrah mohl stát prezidentem? Není už tohle všechno samo o sobě dost absurdní?

Zdroje: www.idnes.cz, www.kafe.cz, www.reflex.cz, prima.iprima.cz