Kořeny tohoto příběhu sahají až do počátku 20. století, kdy rodina Stiboriků, stejně jako mnoho dalších, hledala lepší budoucnost a rozhodla se opustit bývalé Rakousko-Uhersko. Po dosažení americké půdy se Joseph Stiborik narodil v roce 1914 v Hallettsville v Texasu. Jeho výchova byla okořeněna českými tradicemi a kulturou a jeho pozdější sňatek s Helenou Cocek, dalším českým potomkem, pouto jen upevnil.

Stiborikův vstup k letectvu

Stiborik vždy toužil vstoupit do letectva, kde ho nejdříve odmítli kvůli barvosleposti. Nenechal se ale odradit a v roce 1942 vstoupil k americkému letectvu. Následovalo setkání s Paulem Tibbetsem, pozdějším brigádním generálem amerického letectva, který byl vybrán, aby vedl specializovanou skupinu za účelem svržení atomových bomb na Japonsko. Tibbets rozpoznal, že Stiborik má důležité schopnosti, osobně ho vyhledal a přivedl ho do řad elitní 509. smíšené skupiny.

Výcvik 509. smíšené skupiny

V utajeném prostředí specializované jednotky prošla posádka včetně Stiborika náročným výcvikem. V době, kdy svět ještě plně nepochopil ničivý potenciál atomových zbraní, se tito muži připravovali na neznámé. Stiborikova role byla stěžejní. Jeho úkolem bylo navigovat bombardér B-29 Enola Gay a dávat pozor na nepřátelské hrozby. Každopádně byl nedílnou součástí mise, která navždy změnila historii.

Malý chlapec a Tlustý muž

Zdroj: Youtube

Dne 6. srpna 1945 v 8:15 ráno byla z bombardéru Enola Gay, který navigoval Stiborik, shozena atomová bomba pojmenovaná "Little Boy" (Malý chlapec). Oslnivý záblesk následně ozářil Hirošimu, což mělo za následek zničení města a devastující dopady na životy jeho obyvatel. V důsledku silného výbuchu mnoho lidí zahynulo okamžitě, zatímco další později podlehli popáleninám či ozáření. Odhaduje se, že během prvních čtyř dnů zemřelo přibližně 120 000 lidí.

Nedlouho poté zažilo podobný osud Nagasaki, kde nad městem vybuchl "Fat Man“ (Tlustý muž) a vyvolal zkázu, i když poněkud omezenou topografií města, nicméně připravil o život kolem 73 000 životů.

Japonská kapitulace a svět v míru

Toto bombardování přineslo kýžený efekt. Japonsko, které do té doby nejevilo žádné známky kapitulace, nyní projevilo ochotu kapitulovat. Dne 2. září 1945 byly dokumenty podepsány a svět unavený válčením oslavoval konec druhé světové války.

Stiborik nikdy nelitoval své účasti na této misi. Považoval svržení atomové bomby na Hirošimu za prostředek k rychlému ukončení války, a proto ho netrápilo svědomí. Později dodal, že pokud by důležitou úlohu nesplnila 509. smíšená skupina, musel by ji vykonat někdo jiný. Ačkoli byl součástí klíčového historického momentu, rozhodl se mluvit o svých válečných zážitcích jen zřídka a novinářům se většinou vyhýbal.

Pro Stiborika byla válka jen kapitolou v delším životním příběhu. Po návratu do Texasu našel útěchu ve společnosti své ženy a dcer. Věnoval se kariéře mimo armádu a až do svého odchodu v roce 1984 vedl relativně klidný poválečný život. Jeho dětem po něm zůstal zajímavá památka – klíče od bombardéru Enola Gay.

Zdroje: securitymagazin.cz, idnes.cz, narodnipokladnice.cz