Josef Kemr, narozen v Praze v roce 1922, byl od útlého mládí přitahován k divadlu. Jeho první kroky vedly k Divadlu na Vinohradech, kde se ve svých jedenácti letech objevil jako komparsista v představení Polská krev. Brzy si ho všimli v rozhlasu a pod vedením Přemysla Pražského se začal věnovat rozhlasovým rolím.

Zdroj: Youtube

Různorodá kariéra plná talentu

Když se podíváme na jeho kariéru, je zřejmé, že herec měl talentu na rozdávání. I když divadelní prkna byla jeho první láskou, neopomíjel ani filmové a televizní nabídky. Celkově si zahrál ve více než 400 rolích. Mezi nejznámější patří seriál "Chalupáři". Asi není mnoho lidí, kteří by neznali tento ikonický počin, kde si zahrál po boku skvělého Jiřího Sováka. Nebo nezapomenutelná komedie "Na samotě u lesa", kde mu společnost dělali Zdeněk Svěrák a Daniela Kolářová.

Život mimo reflektory jeviště

Když nebyl na jevišti, herec si rád užíval jednoduchého života. V době, kdy mnoho Pražanů vyhledávalo jižní Čechy jako místo odpočinku, si tam svůj ráj na zemi našel i Josef Kemr. Přátelil se s dalším vynikajícím českým hercem, Rudolfem Hrušínským, se kterým sdílel lásku k rybaření, což je přivedlo k břehům klidné řeky Lužnice v Plané nad Lužnicí. Z bývalého včelína si vybudoval skromný, ale útulnuý a stylový příbytek, a každou volnou chvíli trávil na březích řeky s prutem v ruce. Když přišel hlad, zašli spolu do strkovské hospody, kde si vychutnávali tradiční českou kuchyni.

Vášeň pro historii a kulturu

Kromě rybaření měl herec ještě jednu vášeň, a to pro obnovu starých kapliček. Společně s partnerkou Marikou Skopalovou trávil mnoho víkendů obnovováním těchto historických památek, zde se uprostřed přírody cítil spokojený. Obyvatelé Plané dodnes na herce vzpomínají s láskou a vděčností, a vybavují si, jak si Kemr oblékl montérky a věnoval se práci na obnově kulturního dědictví.

Odchod dvou legend českého divadla

Je ironií osudu, že Josef Kemr zemřel pouhých devět měsíců po svém blízkém příteli Rudolfu Hrušínském. Obě tyto ikony českého divadla a filmu zanechaly nesmazatelnou stopu v srdcích fanoušků, bez nadsázky totiž jde o dva z nejlepších herců své generace.

A tak, když příště projdete kolem některé z těchto obnovených kapliček nebo se zastavíte u břehů řeky Lužnice, vzpomeňte na Josefa Kemra – nejen jako na skvělého herce, ale také jako na člověka, který miloval přírodu a kulturu své vlasti.

Zdroje: casopisbarbar.cz, zivotopis.osobnosti.cz, idnes.cz