Kariéru začal Josef Dvořák v Kadani, kde se zdokonalil ve svém řemesle a položil základy budoucího úspěchu. V letech 1965-1970 zdobil jeviště Kladivadla v Ústí nad Labem a předváděl svůj talent stále početnějšímu publiku. V roce 1972 zahájil významnou kapitolu své kariéry nástupem do divadla Semafor, kde setrval až do roku 1990. Od té doby se ujal role ředitele a předního herce Divadelního souboru Josefa Dvořáka.

Zdroj: Youtube

Cesta hereckým světem začala pro Dvořáka spoluprací s výraznými talenty, jako jsou Jitka Molavcová a Jiří Suchý. Postupem času si však vytyčil vlastní cestu a vytvořil samostatnou skupinu. Jeho rozsáhlé dílo zahrnuje stovky televizních rolí, přičemž mezi jeho nejpamátnější výkony patří role v seriálech jako "Nemocnice na kraji města", "Arabela" nebo "Návštěvníci". Na velkém plátně poctil diváky svou přítomností ve filmech jako "Jáchyme, hoď ho do stroje" a "Černí baroni". Přesto je to právě jeho ikonické ztvárnění vodníků a přínos dětské zábavě, které z něj udělaly oblíbenou osobnost.

Hlas králíků z klobouku i Maxipsa Fíka

Dvořák se angažoval v celé řadě pořadů pro děti a mládež, spolupracoval s Jitkou Molavcovou, Štěpánkou Haničincovou a dalšími herci při tvorbě série pořadů známých jako "Malý televizní kabaret". Jeho všestrannost sahá i do oblasti hlasového herectví, kdy se výrazně projevil ve večerníčcích, jako jsou "Maxipes Fík" a "Bob a Bobek". Do konce roku 2012 se Josef Dvořák podepsal svým výrazným hlasem pod celkem 156 epizod v různých pořadech.

Milostné příběhy a rodinné štěstí

V osobním životě prošel Josef Dvořák několika manželstvími. Jeho první manželka se jmenovala Arnoštka, druhá manželka Zuzana. Přestože se se Zuzanou původně rozvedl, zasáhl osud a po několika letech se opět sešli. Nejhlubší milostný příběh v jeho životě se však odehrál s Jarmilou, známou také jako Jája, která byla produkční v tehdejší Československé televizi. Po osmiletém vztahu zpečetili svou lásku v roce 1991 sňatkem. Herec je hrdým otcem tří vlastních dcer a jedné nevlastní.

Oáza klidu v Českém ráji

Mimo světla reflektorů daleko od zábavního průmyslu najdou Josef Dvořák s manželkou Jájou klid v jejich kouzelné roubence v údolí Plakánek, v srdci Českého ráje. Když v 80. letech 20. století objevili tento skvost, byl ve špatném stavu, s dřevem napadeným dřevomorkou. Čekala je dlouhá a náročná rekonstrukce, během níž vynaložili mnoho úsilí, aby ze srubu udělali pohádkovou chalupu.

Oba si při výběru chalupy přáli klid a samotu, což jim roubenka uprostřed klidné krajiny bez sousedů nabídla. K jejich překvapení však vedla přímo kolem jejich domova oblíbená turistická trasa směřující k hradu Kost. Přesto Dvořák na chaloupku nezanevřel a přijal blízkost turistů s pochopením a vstřícností.

Srub je ukryt mezi vysokými skalami a v jeho blízkosti najdete malebný rybník. Skrz jejich zahradu se klikatí potok, což dodává místu na idylice. V zahradě je také patrná Dvořákova vášeň pro sádrové trpaslíky, a bazén je dalším příjemným doplňkem. I když zpočátku chtěli pěstovat zeleninu, po zkušenosti, kdy úrodu nečekaně sklidil někdo jiný, rozhodli se věnovat okrasným květinám.

Boj s přírodními nástrahami

Dvořákovou oblíbenou kratochvílí na chalupě je štípání dřeva. Je to terapeutická činnost, která ho spojuje s okolní přírodou. V průběhu let se bohužel museli potýkat s řadou problémů včetně záplav, které prověřily jejich odhodlání. Nicméně láska k tomuto útočišti zůstává neochvějná. Do údržby roubenky vkládají měsíce úsilí a odmítají se vzdát nepřízni osudu.

Podkrovní klenot

V interiéru srubu dominují stylová kachlová kamna. Navíc v podkroví čeká romantická místnost s knihovnou, pohodlnou postelí a množstvím drobností, které manželé během let s láskou sbírali. Ačkoliv je Josef Dvořák často zaneprázdněn, na své chalupě si vždy najde chvilku klidu. Roubenka se stává srdcem rodinných setkání, ozvěnou smíchu vnoučat a místem setkání s přáteli.

V srdci Českého ráje, uprostřed klidu přírody, si Josef Dvořák s manželkou Jájou vytvořili svatostánek, kde jejich milostný příběh stále vzkvétá a kouzlo jejich chalupy zůstává nadčasové.

Zdroje: cnn.iprima.cz, medium.seznam.cz, sedmicka.tyden.cz