Mládí a začátky kariéry

Jiřina Bohdalová se narodila v roce 1931 v Praze, ale odmala ji přitahovalo divadlo, což zřejmě zdědila po své matce, která byla ochotnicí. Již v šesti letech se objevila ve svém prvním filmu "Pižla a Žižla na cestách," a brzy následovaly další dětské role. Na prestižní DAMU byla přijata až na třetí pokus, což však nezabrzdilo vzestup budoucí české herecké legendy. Její divadelní kariéra začala po boku Jana Wericha v Divadle ABC a později v Městských divadlech pražských.

Zdroj: Youtube

Spojení s Janem Werichem a stíhání StB

Jiřina Bohdalová byla během své kariéry spojována s jedním z nejvýznamnějších českých herců a komiků, Janem Werichem. To však vedlo k jejímu stíhání ze strany StB, která se snažila využít Bohdalovou jako informátorku o Werichovi. Herečka však odmítla poskytovat jakékoliv informace o svém hereckém kolegovi. Přesto byla v evidenci StB vedená jako agentka. Teprve v roce 2004 bylo soudně potvrzeno, že byla v archivech tajné policie vedena neoprávněně.

Divadelní kariéra a filmové úspěchy

Jiřina Bohdalová strávila většinu své kariéry (1967 až 2004) jako členka pražského Divadla na Vinohradech, kde si získala srdce diváků svojí výjimečnou hereckou šikovností a charismatem. Později přešla do Divadla Na Jezerce Jana Hrušínského, kde se také těšila velké oblibě. Její filmová kariéra byla rovněž úspěšná a zahrnovala desítky rolí. Mezi nejznámější patří účast ve filmech jako "Ucho", "Dáma na kolejích", "Světáci", "Nesmrtelná teta" a "Fany." Společně s Vladimírem Dvořákem také uváděla oblíbený zábavný pořad "Televarieté."

Životní události a rodinný život

Jiřina Bohdalová byla dvakrát vdaná. Jejím prvním manželem byl Břetislav Staš, s nímž má dceru, známou českou herečku Simonu Stašovou. Její druhé manželství s hercem Radoslavem Brzobohatým skončilo po dvanácti letech rozvodem.

Kouzlo Českého ráje

Když Jiřina Bohdalová potřebuje uniknout od světel reflektorů, nachází svůj klid v Českém ráji, na úpatí kopce Kozákov. Zde se nachází její chalupa, která dříve sloužila jako hájenka. Malebné útočiště je obklopené nádhernou přírodou a romantikou. Chalupa má i rozlehlou zahradu s bazénem, který jí umožňuje relaxovat a užívat si klidné chvíle.

Cena za soukromí

Bohužel, tento idylický úkryt má i své stinné stránky. Chalupa byla již dvakrát vykradena zloději, což Jiřina Bohdalová těžce nesla. Nicméně, její smysl pro humor a odhodlání se projevily i v těchto obtížných okamžicích. Na brance do jejího pozemku visí nápis "Zákaz vstupu pitomcům" a další cedulka jasně oznamuje, kdo zde má domov – "Bacha cholerik!".

Chalupa se objevila i v televizi

Pozemek Jiřiny Bohdalové se objevil i na televizní obrazovce, několikrát se tam totiž natáčel pořad Hobby naší doby.

Jiřina Bohdalová je skutečnou legendou českého filmu a televize. A i když se rozhodla letos ukončit divadelní kariéru, filmům se i přes svůj úctyhodný věk hodlá nadále věnovat. Její chalupa v Českém ráji je malebným místem, kde nachází klid a pohodu. Její nezlomný duch a smysl pro humor nás mohou inspirovat k tomu, abychom žili život naplno a s radostí.

https://www.fdb.cz/lidi-zivotopis-biografie/18113-jirina-bohdalova.html

https://www.krajskelisty.cz/praha/obvod-praha-10/9690-bacha-cholerik-varuje-kolemjdouci-cedule-u-chalupy-slavne-komicky-proc-nema-jirina-bohdalova-rada-nezvane-navstevy-a-co-ji-spolehlive-dokaze-nastvat.htm

https://cnn.iprima.cz/show-time/chalupa-herecky-jiriny-bohdalove-jako-z-pohadky-podivejte-kde-travi-prazdniny-372884

https://celebrity.instory.cz/6599-chaluparka-bohdalova-vime-koho-k-sobe-na-hajenku-rozhodne-nepusti.html