Začátky v Děčíně a studium na JAMU

Zdroj: Youtube

Bartoška se narodil 24. března 1947 v Děčíně a jeho cesta ke slávě začala na Janáčkově akademii múzických umění (JAMU) v Brně, kde se zdokonaloval v pěveckém umění a kde v roce 1972 absolvoval. S diplomem v ruce neztrácel čas a ihned po ukončení studia nastoupil do Divadla na provázku. Jeho cesta pak vedla do Činoherního studia v Ústí nad Labem a následně ozdobil jeviště Městských divadel pražských.

Bouřlivé časy v Divadle Na zábradlí

Od konce 70. do počátku 90. let našel Bartoška domov v Divadle Na zábradlí. K významnému zlomu však došlo na podzim roku 1991, kdy došlo ke konfliktu mezi vedením divadla a některými jeho herci v čele s Jiřím Bartoškou. Ti nakonec odešli a vytvořili si vlastní scénu, čímž se zrodilo Divadlo Bez zábradlí, kde Bartoška dodnes působí.

Mimo divadelní svět

Bartoškův vliv přesahuje hranice divadla, neboť sehrál klíčovou roli v úspěchu Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, prestižní události ve světě filmu. Ve spolupráci s filmovou publicistkou Evou Zaoralovou povýšili festival na mezinárodně uznávanou akci a pevně jej etablovali jako klíčového hráče ve filmovém průmyslu. Bartoškovu oddanost festivalu podtrhuje i jeho role prezidenta.

Jiří Bartoška je známý svým divadelním uměním, ale nesmazatelnou stopu zanechal i ve světě filmu. Mezi jeho nejvýznamnější role patří postavy ve filmech a seriálech jako Cirkus Humberto, Sanitka nebo My všichni školou povinní.

Trvalá láska mimo reflektory

Kromě lesku a slávy showbyznysu je Bartoškův osobní život svědectvím o trvalé lásce a stabilitě. Se svou ženou Andreou se seznámil v Brně v 70. letech a jejich manželství patří dodnes k nejtrvalejším v českém zábavním průmyslu. Mají spolu dvě děti, dceru Kateřinu a syna Jana.

Oáza klidu v srdci Čech

Jiří Bartoška, dlouholetý prezident filmového festivalu, pravidelně dojížděl mezi Prahou a Karlovými Vary. S ohledem na tuto skutečnost se rozhodl vybudovat víkendové sídlo blízko místa konání festivalu, kde by mohl s rodinou relaxovat a trávit volné chvíle.

Necelých deset kilometrů od Karlových Varů, v srdci přírodní oázy, se nachází obec Andělská hora. Právě zde, na rozlehlém pozemku o výměře přes dva tisíce metrů čtverečních, stojí víkendová rezidence Jiřího Bartošky. Přestože exteriér působí spíše skromně, interiér domu nenechá nikoho na pochybách o jeho luxusním charakteru. S nádherným výhledem na zříceninu hradu Andělská hora a domem nesoucím jméno Engel House – Andělský dům, máte pocit, že jste vstoupili přímo do nebe.

Moderní architektura v souladu s přírodou

Tvorbu svého nového domova svěřil Bartoška do rukou architektonického studia CMC architects, které vede jeho kamarád Vít Máslo. Výsledkem je rezidence, kde se harmonicky snoubí moderní architektonické prvky s tradičním vesnickým rázem. Fasádu domu zdobí smrkové obkladové panely, které jsou umístěny vertikálně. Řešení poskytuje domu ochranu proti drsným povětrnostním vlivům. Díky technice opalování ohněm panely postupně stárnou, což jim propůjčuje přirozený vzhled a umožňuje jim začlenit se do okolní krajiny.

Harmonie dřeva a křišťálu

Už při prvním kroku do interiéru Andělského domu je patrné jeho impozantní zpracování. Oči vás nejvíce přitáhnou ke kapkovitým svítidlům z českého křišťálu, která celému prostoru dodávají luxusní atmosféru.

Středobodem hlavního obývacího pokoje je krb s obložením z černého plechu a proskleným ohništěm, jež místnosti propůjčuje útulnost s dotykem elegance. Kuchyň, v těsném spojení s obývákem, vede na krytou terasu vybavenou venkovní kuchyní a posezením – oáza klidu uprostřed venkovské scenérie.

Přízemí skýtá prostornou hlavní ložnici s přilehlým pracovním koutem, ideálním pro Bartoškovy chvíle relaxace a současné práce na projektech. V patře naleznete tři hostinské pokoje s individuálními koupelnami a technickou místnost.

Uznání v oblasti architektury

Bartoškův Andělský dům si rychle získal pozornost architektů a designerů. Již v roce 2018 ho Česká komora architektů zařadila mezi 33 projektů s ambicemi získat Českou cenu za architekturu. Následující rok byl dům nominován na národní Design Awards v kategorii soukromých vil. Jeho význam byl potvrzen v dubnu téhož roku, kdy obdržel prestižní ocenění BIG SEE 2019 za design, což podtrhlo jeho jedinečnost a estetický význam.

Jiří Bartoška je nejen výjimečným hercem a prezidentem Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, ale také vášnivým milovníkem architektury a designu. Jeho Andělský dům na Andělské hoře je příkladem toho, jak spojit moderní komfort s tradičním venkovským stylem.

Zdroje: marianne.cz, blesk.cz, procne.hn.cz