Odhalení Jihlavského podzemí

Jihlavské podzemí vzniklo z praktických důvodů – sloužilo jako skladovací prostory pro obchodníky a řemeslníky, kteří se snažili využít jeho skrytý potenciál. Pomocí zkušených horníků byly existující sklepy rozšiřovány a vznikala fascinující spleť podzemních chodeb. Tyto chodby se postupně proměnily v kanalizační štoly a dokonce sloužily jako bezpečné útočiště v době válečných konfliktů.

Historie podzemí však nebyla bez komplikací. Během rekonstrukcí a modernizací byly mnohé části zasypány, ztratila se jejich ucelenost a prvotní účel. To však nezastavilo odvážné badatele, kteří se v roce 1991 rozhodli znovu otevřít prohlídkovou trasu pro veřejnost. Od té doby mohou návštěvníci zažít jedinečnou atmosféru podzemí a prozkoumat jeho tajemství a zákoutí.

Zdroj: Youtube

Zářivá tajemná chodba Svítilka

V jihlavském podzemí se nachází zajímavý úsek známý jako "svítící chodba". Tzv. Svítilka se stala populární turistickou atrakcí. V této krátké části katakomb stěny slabě zelenavě září ve tmě, což vytváří neobyčejný a tajemný efekt. Dlouho nebylo jasné, co přesně způsobuje tento jev, ale nyní je prokázáno, že jde o důsledek fosforeskujícího chemického nátěru. I přes vědecké vysvětlení však mezi lidmi přetrvává pověst, že v okolí této chodby dochází k paranormálním jevům. To přidává do prohlídky podzemí další rozměr záhady a láká ty, kteří jsou otevřeni nevysvětlitelným fenoménům.

Labyrint chodeb

Pokud se rozhodnete navštívit jihlavské podzemí, máte možnost využít prohlídkový okruh, který vás provede nejzajímavějšími částmi podzemního systému. V katakombách na návštěvníky čekají fascinující expozice, které se věnují různým aspektům historie a hornictví. Výstavní prostory představují miniskanzeny hornické krajiny a havířské vesničky a ukazují procesy mincovnictví a zpracování rudy. Návštěvníci se také mohou těšit na ukázky keramických nálezů z Jihlavy, které poskytují příklad regionálního uměleckého dědictví. Výstavní prostory dále představují různé horniny a minerály, které se nacházejí na Vysočině, lidé tak poznají i bohatství přírodního prostředí této oblasti.

Záhadné katakomby

Jihlavské podzemí je fascinující a tajemné místo, které nabízí jedinečný pohled do minulosti regionu. Jeho rozlehlost, záhadná fosforeskující chodba a historický význam ho činí jednou z nezapomenutelných zastávek pro cestovatele. Při návštěvě jihlavských katakomb budete svědky tajemství a dobrodružství skrytých pod povrchem města, které čekají na své odhalení.

Zdroje: www.kudyznudy.cz, www.zjihlavy.cz, cs.wikipedia.org