Tajemná studnice pod Antarktidou

Jezero Vostok je unikátní geografickou formací. Leží na území australského teritoria podle Smlouvy o Antarktidě, konkrétně na východním pobřeží kontinentu, 1 300 kilometrů od jižního pólu. Má rozlohu 14 000 km2 a je zcela obklopeno nehostinným ledem. Vědci již dříve prováděli výzkumy na tomto místě, ale teď, díky magnetické anomálii, jejich zvědavost nesmírně vzrostla.

Zdroj: Youtube

Výzkum vs. ochrana

Během leteckého průzkumu nad jezerem Vostok se magnetometr náhle začal divoce houpat. Vědci byli ohromeni velikostí této magnetické anomálie, která naznačuje, že pod povrchem jezera se něco velmi zvláštního děje. Michael Studinger, jeden z výzkumníků z Lamont-Doherty Earth Observatory Kolumbijské univerzity, se vyjádřil k anomálii s nadšením. "Je tak velká, že nemůže být způsobena denní změnou magnetického pole," řekl Studinger. To znamená, že magnetická anomálie má hlubší kořeny v geologické struktuře.

Podivné nálezy pod ledovým krunýřem

Studinger a jeho kolegové stráví příští dva roky analýzou dat, která byla během průzkumu získána, a pokusí se odhalit tajemství jezera Vostok. Jednou z klíčových otázek je, zda se magnetická anomálie váže k erozi nebo změnám v zemské kůře. Možná se zjistí, že oblast má tenčí zemskou kůru, což by mohlo znamenat větší geologickou aktivitu v oblasti.

NASA a jezero Vostok

Přestože anomálie zajímá vědce po celém světě, záhadné je, že dosud nikdo nevzal vzorky vody ze samotného jezera. Rusové prováděli vrty do hloubky několika set metrů, ale do samotného jezera nikdy nedosáhli. To může být způsobeno obtížnými podmínkami v Antarktidě a také obavami z kontaminace jezera, které by mohlo mít jedinečnou ekologii.

Ochrana nejčistšího jezera na světě

Proč je tedy tak důležité zjistit, co se pod povrchem jezera Vostok nachází? Odpovědí je NASA a její plány na budoucí výzkum vesmírného prostoru. Laboratoř tryskového pohonu (JPL), která spadá pod NASA, má zájem o průzkum jezera Vostok. Proč? Jelikož se jedná o jednu z nejpodobnějších pozemských situací v porovnání s prostředím na Jupiterově měsíci Europě, který má podobný ledový krunýř a může ukrývat tekutou vodu pod povrchem. NASA chce získat zkušenosti s vrtáním a zkoumáním podobných podmínek na Zemi, aby byla připravena na budoucí misi k Europě.

Co skrývá jezero Vostok?

Ekologické skupiny však mají obavy. Washingtonská organizace Antarctica Project vyzývá lidi, aby napsali NASA-JPL a vyzvali ji, aby "zvážila alternativy k ohrožení nejstaršího a nejčistšího jezera na světě". Jejich obavy jsou pochopitelné, protože jakýkoli vrt do jezera Vostok by mohl způsobit kontaminaci a zničení unikátního ekosystému.

Celá situace kolem jezera Vostok je tedy komplikovaná a vyvolává otázky ohledně vědeckého výzkumu versus ochrany ekosystému. Jedno je však jisté: Antarktida nás stále překvapuje svými tajemstvími, a jezero Vostok je jedním z těch největších a nejzáhadnějších. Zatímco se vědci snaží odhalit tajemství jezera, doufejme, že to udělají s ohledem na ochranu citlivého ekosystému.

Zdroje: en.wikipedia.org, express.co.uk, econotimes.com