Jezero Vostok, objevené v roce 1994, je skutečným geologickým pokladem. Leží 1 300 kilometrů od jižního pólu, zakryté čtyřkilometrovou vrstvou ledu na povrchu. To, co ho činí tak zajímavým, je jeho extrémní izolace – jezero je odděleno od zbytku světa již miliony let. Jeho rozloha 14 000 kilometrů čtverečních a stáří kolem 35 milionů let z něj činí unikátní geologický útvar.

Zdroj: Youtube

Touha a kontroverze průzkumu

Nápad amerických vědců, vedených Národním úřadem pro letectví a vesmír (NASA), provést vrt do jezera, vyvolal značnou kontroverzi. Antarktida je stále jedním z mála nezasažených a neporušených přírodních prostředí na Zemi, a zasáhnout do jezera Vostok by mohlo mít nepředvídatelné následky na jeho i okolní ekosystém.

Záhadné proměny terénu pod ledem

Vědci však neodolali pokušení a provedli průzkum ledového povrchu jezera. Tom Richter, vědec z amerického podpůrného úřadu pro aerogeofyzikální výzkum, strávil tři týdny létáním nad jezerem a studováním ledového povrchu. Jeho pozorování ukázala, že pod ledem se skrývá něco mimořádného. Zvlněný terén se najednou mění v hory a údolí, a toto pozorování přineslo nový rozměr do debaty o tom, co se vlastně pod ledem skrývá.

Objev anomálie a její možný význam

Největší senzací se však stalo odhalení obrovské magnetické anomálie na východním pobřeží jezera. Tato anomálie je tak mohutná, že nemůže být vysvětlena běžnými magnetickými vlivy. Michael Studinger, výzkumník z Lamont-Doherty Earth Observatory Kolumbijské univerzity, poukazuje na skutečnost, že takováto změna musí být spojena s geologickými procesy v podloží. Možnost, že zemská kůra pod jezerem Vostok může být mnohem tenčí, než se dosud předpokládalo, otevírá nové otázky o geologii tohoto tajemného místa.

Průzkum versus ochrana přírody

Ekologické skupiny a obavy o ekosystém však stále brzdí nadšení vědců. NASA spolu s Laboratoří tryskového pohonu se pokouší získat povolení ke zkoumání jezera, které by mohlo být klíčové pro přípravu na kosmickou misi na Jupiterův měsíc Europu. Tento konflikt mezi vědeckým průzkumem a ochranou křehkého antarktického prostředí vyvolává otázky o tom, jakým směrem by mělo lidstvo výzkum směřovat.

Záhada jezera Vostok pokračuje. Vědci budou muset pečlivě zvážit, zda riskovat průzkum a potenciální ovlivnění ekosystému, nebo zda nechat toto tajemství v klidu a hledat alternativní způsoby průzkumu. Bez ohledu na rozhodnutí je jisté, že jezero Vostok nás stále bude fascinovat svými záhadami a tajemstvími, která se pod jeho ledem skrývají.

Zdroje: www.news24.com, express.co.uk, en.wikipedia.org