Více než jen krása přírody

Jezero Toplitz je doopravdy unikátním místem. Nachází se v nadmořské výšce 718 metrů, je obklopeno strmými svahy a hustým lesem. Na délku má 2 kilometry, na šířku 400 metrů a dosahuje hloubky až 103 metrů. Ale co dělá jezero skutečně neobvyklým, je kombinace sladké a slané vody. Zatímco v horních 20 metrech je sladká voda, pod tímto bodem se nachází voda silně slaná, která neobsahuje téměř žádný kyslík. Díky těmto jedinečným podmínkám se cokoliv, co klesne pod tuto hladinu, nerozkládá. Vystává tedy otázka, proč by nacisté chtěli v tomto jezeře něco ukrýt.

Zdroj: Youtube

Vojenská základna uprostřed Alp

Během druhé světové války si nacisté vybrali jezero jako námořní testovací základnu, kde se testovala torpéda a další zbraně. Okolní hory zase sloužily jako útočiště pro vojenské důstojníky. Avšak nejzajímavějším aspektem této historie je takzvaný projekt Bernhard.

Geniální plán na destabilizaci spojenců

Projekt Bernhard byl tajným plánem nacistů na destabilizaci ekonomiky Spojených států amerických a Velké Británie. Padělané bankovky měly být použity k masivní rozsáhlé operaci, která by způsobila inflaci a oslabila spojenecké země. A právě tato operace, naplno rozjela myšlenky o skrytém pokladu na dně jezera. V roce 1959 totiž potápěči objevili na dně jezera Toplitz padělané bankovky v hodnotě přibližně 20 miliard korun. Tento nález naznačuje, že nacisté skutečně využívali jezero k ukrývání cenností.

Tragédie potápěčů hledajících pravdu

Spekulace o existenci nacistického zlata v jezeře Toplitz neustávají. Dobře zdokumentovaná svědectví místních obyvatel a důkazy o činnosti SS v této oblasti v závěrečné fázi války teorii jen posilují. Přesto však žádný oficiální poklad nebyl dosud nalezen. Existuje také otázka, zda by vůbec bylo proveditelné provést rozsáhlé hledání pokladu v tomto náročném prostředí. V průběhu let při pokusech o jeho objevení zemřelo nejméně 5 potápěčů.

Pokud je nacistický poklad skutečně skrytý v hlubinách jezera Toplitz, zůstává to jedním z největších tajemství moderní doby. Historie místa je spjata s nacistickou minulostí a tajemnými plány, které zůstávají nevyřešeny.

Zdroje: muzivcesku.cz, grunge.com, cestopisy.net