Pokud hledáte ideální místo pro odpočinek, zábavu a relaxaci, pak je nově vzniklé jezero Most tím pravým místem pro vás. Tohle malebné jezerní údolí se nachází těsně pod vrchem Hněvín a nedaleko přesunutého chrámu Nanebevzetí Panny Marie. Vzniklo v bývalém Dolu Ležáky, kde se těžilo hnědé uhlí do roku 1999. Veřejnosti bylo jezero zpřístupněno v září roku 2020.

Zdroj: Youtube

Revitalizace dolu

Historie jezera sahá do doby, kdy muselo bývalé královské město Most ustoupit těžbě uhlí. Původní důl Richard, později přejmenovaný na Důl Ležáky, sloužil mnoho desetiletí k těžbě hnědého uhlí. Po ukončení těžby v roce 1999 byla zahájena revitalizace a důl byl postupně zatopen. Vytvořila se tak velká vodní plocha o rozloze 320 hektarů. Maximální hloubka jezera dosahuje úctyhodných 71 metrů, což dělá z jezera Most jedno z nejhlubších jezer v České republice.

Moderní oáza a relaxace

Dnes slouží jezero Most jako rekreační zóna, kterou rádi vyhledávají místní i turisté. Koupání ve vodě je sice na vlastní nebezpečí, ale díky čisté vodě, která odpovídá normám pro přírodní koupaliště, se zde můžete osvěžit a užít si radost ze slunění na písečných plážích. Pro ty, kteří rádi sportují, jsou k dispozici hřiště na plážový volejbal, stolní tenis a mnoho dalších aktivit. Milovníci bezmotorových vodních sportů si zde také přijdou na své, ať už si chtějí zapůjčit kánoe, paddleboardy nebo jachty.

Krása přírody a historie

Procházka okolo jezera je další skvělou volbou, jak si užít pobyt v přírodě. Cesta dlouhá 8,6 kilometru je ideální pro pěší, cyklisty i koloběžkáře. Kilometrovníky vám navíc pomohou udržet orientaci, abyste vždy věděli, jak daleko jste od cíle. A pokud si chcete přiblížit historii jezera, můžete se vydat po naučné stezce, která začíná u hřbitova a vede po jižním svahu až k místu, kde se jezero napouští.

Domov pro ptáky a přírodní skvost

Jezero Most není jen rájem pro lidi, ale i pro mnohé druhy ptáků. Na druhém břehu, daleko od ruchu města, lze spatřit zbytky bývalých uhelných slojí, ale zároveň se tu nacházejí klidná zimoviště pro mnohé ptáky. Díky tomu se jezero Most stalo jednou z nejvýznamnějších lokalit pro zimní migraci ptactva v České republice.

Na začátku byl hědouhelný důl, který k relaxaci rozhodně nelákal. Dnes je ale jezero Most moderním rekreačním střediskem, které nabízí nespočet možností pro odpočinek a zábavu. Navíc během letní olympiády v Paříži v roce 2024 se bude u jezera Most konat celostátní Olympijský festival, který si nenechají ujít desítky tisíc lidí. Půjde o jediné místo v Česku, kde se bude tento festival konat.

Zdroje: e-region.cz, wikipedia.org, kudyznudy.cz