Jezero medúz se nachází na ostrově Eil Malk, jednom ze Skalnatých ostrovů, 30 km jižně od Kororu. Člunem se tam dostanete za 30 až 45 minut. Jezero je téměř půl kilometru dlouhé a 160 m široké. Hluboké je 30 metrů, ale do hloubky se nedoporučuje ponořovat, jelikož jezero na dně obsahuje zvýšenou koncentraci sirovodíku. Šnorchlování s medúzami pohybujícími se těsně pod hladinou vám ale zážitek mnohem zintenzivní.

Zákaz používání opalovacího krému platí na celém souostroví Zákaz používání opalovacího krému platí na celém souostroví Zdroj: Shutterstock.com

Jezero je staré přibližně 12 000 let a pochází z poslední doby ledové. Když ledovce ustoupily, zanechaly za sebou izolované jezero, ve kterém se vyvíjely endemické druhy medúz scyphozoan, medúzy měsíční (Aurelia sp.) a medúzy zlaté (Mastigias sp.). Ty denně migrují za potravou skrz jezero. Zajímavostí je, že zlaté medúzy se při plavání na hladině otáčejí proti směru hodinových ručiček, pravděpodobně aby symbiotické řasy v jejich tělech zajistily rovnoměrné vystavení slunci.

Čtěte také

Když se řekne Kolumbie, mnozí si představí drogovou velmoc

Čtěte také

Kolumbie, kráska se špatnou pověstí. Jak vypadá země Pabla Escobara nyní?

Přibližně od konce roku 1998 byl v jezeře zjištěn strmý pokles populace medúz, v prosinci téhož roku se počet rovnal nule. Tato přírodní tragédie odstartovala rozsáhlý výzkum, v němž bylo zjištěno, že nejpravděpodobnější příčinou byl povětrnostní jev El Niño, který zvýšil teplotu vody, takže symbiotické řasy (Zooxanthellae), žijící v medúzách zlatých a polypy scyphozoan, nemohly přežít. Jezero bylo pro turisty uzavřeno s cílem navrátit Jezeru medúz jejich původní obyvatele. To se naštěstí podařilo a v roce 2019 čítala populace medúz přibližně 630 000 jedinců. Vědci doufají, že za pár let by se mohl počet vrátit na původně 30 miliónů medúz.

Palau je domovem více než 50 různých mořských jezer Palau je domovem více než 50 různých mořských jezer Zdroj: Shutterstock.com

Zatímco Palau je domovem více než 50 různých mořských jezer, Jezero medúz je jediné, které se od roku 2019 znovu otevřelo návštěvníkům a potápěčům. Ostatní jezera jsou uzavřena s cílem zachovat citlivý biotop. Běžným mýtem, který se mezi turisty rozšířil je, že v průběhu času medúzy ztratily schopnost bodat. Ve skutečnosti ale mají žihadlo, kterým se dokáží elegantně bránit a zasáhnou plavce např. do tváře. Proto by si lidé, alergičtí na medúzy, měli svou návštěvu rozmyslet nebo použít ochranný neopren.

Absolutní zákaz na používání opalovacího krému platí na celém souostroví. Medúzy jsou totiž na chemické složení velice citlivé a studie z roku 2017 ukázala, že vysoká koncentrace chemikálií ve vodě poškozuje jejich tělesnou konstrukci. Všudypřítomné růžové medúzy, kterými prosvítá sluneční světlo pohybující se v modré vodě je však nezapomenutelným zážitkem pro každého nadšence podvodního života.

www.novinky.cz/cestovani/clanek/na-palau-se-znovuotevrelo-slavne-jezero-vratily-se-do-nej-meduzy-40267904 

https://www.lonelyplanet.com/palau/rock-islands/activities/jellyfish-lake/a/poi-act/1523009/362824

https://coralreefpalau.org/research/marine-lakes/jellyfish-lake/