Skalní posed v srdci přírody

Jeskyně Staré časy se nachází v nadmořské výšce asi 393 metrů a je ukryta v patě skály nedaleko cesty Bukovým údolím. Nejedná se o klasickou podzemní jeskyni, připomíná spíše skalní obydlí. A i když se na první pohled může zdát, že v jeskyni opravdu někdo žil, není tomu tak. Ve skutečnosti jde o hodně netypický myslivecký posed, kde lovci v minulosti čekali na zvěř. Tato starobylá metoda lovu spočívala v trpělivém vyčkávání, kdy lovci ve skalním úkrytu čekali na vhodnou příležitost k lovu.

Zdroj: Youtube

Skalní krása Svojkovských skal

Jeskyně Staré časy není jediným skalním zázrakem, který můžete v okolí objevit. Nachází se v soustavě Svojkovských skal, které tvoří nezaměnitelnou část Cvikovské pahorkatiny, spadající pod rozlehlou Ralskou pahorkatinu.

Pro ty, kteří si chtějí prohlédnout více skalních útvarů, je zde 4 km dlouhý pěší turistický Svojkovský okruh. Cesta vás zavede pískovcovými skalami a nabídne vám úžasné pohledy na přírodní krásy zdejší oblasti. Kromě Jeskyně Staré časy zde narazíte na mnoho dalších zajímavých skalních útvarů.

Vyhlídková věž

Jedním z výrazných bodů je Vyhlídková věž. Po zdolání několika strmých metrů se dostanete na vrchol, kde vás čeká nádherný výhled na okolní krajinu. Tato věž je ideálním místem pro relaxaci nebo místo kde si dát menší svačinku.

Skalní okna Kolonáda

Dalším úžasným přírodním útvarem jsou skalní okna Kolonáda. Jde o impozantní skalní otvory, které připomínají oči v obličeji kamenné postavy. Jsou dokonalým příkladem toho, jak kreativní dokáže příroda být.

Svojkovský okruh není jen o skalách a věžích, ale také o procházkách lesem, kde se můžete ponořit do zvuků přírody a objevovat její tajemství. Cesta vás přivede kolem jeskyně Poustevna až k vyhlídce Tisový vrch, kde budete mít možnost zastavit se a vychutnat si klidný okamžik ve stínu stromů.

Výzva na vrchol

Pro ty, kteří mají rádi výzvy, je zde možnost vyšplhat až na vrchol čedičové skály Slavíček, který je ve výšce 538 metrů nad mořem. Vrchol vás odmění neuvěřitelným výhledem na okolní krajinu.

Jeskyně Staré časy a okolní Svojkovské skály jsou pokladem české přírody. Tamní místa nabízejí nejen krásné výhledy a jedinečné skalní útvary, ale také pohled do minulosti, kdy bylo přežití spojeno s lovem a dovednostmi v přírodě. Pokud hledáte dobrodružství a chcete prozkoumat tajemství přírody a historie, neváhejte a vydejte se na cestu do Jeskyně Staré časy a Svojkovských skal. Tam objevíte krásy, které vás ohromí a zanechají vám nezapomenutelné vzpomínky na tento úžasný kout České republiky.

Zdroje: cokolivokoli.cz, cs.wikipedia.org/wiki, turistika.cz