Pod malým anglickým městečkem Margate na východním pobřeží Kentu můžete vidět něco hodně zvláštního. Tato oblast, která leží přímo naproti francouzskému přístavu Calais přes kanál La Manche, ukrývala po staletí jedinečnou a záhadnou jeskyni z mušlí. Byla objevena v roce 1835, když se jednomu muži přihodilo něco neuvěřitelného.

Když zahrádkaření přinese nečekané poklady

Farmář James Newlove a jeho syn Joshua se věnovali kopání na zahradě, aniž by tušili, jaké překvapení je čeká. Během své práce narazili na záhadnou díru v zemi, do které se Joshua propadl. Když se vzpamatoval ze svého překvapení, uvědomil si, že se nachází v obrovském podzemním světě plném tajemství a krásy.

Umělecké dílo bez autora

Jeskyně z mušlí Margate je skutečným pokladem. Stěny, stropy, oltář, a dokonce i kopule jsou pokryty více než 4,6 milionu mušlí, které vytvářejí ohromující mozaiky a geometrické tvary. Každá místnost a chodba je symetricky vyvážená a zdobená složitými vzory. Podzemní svět je jako umělecké dílo, jen jeho autora dosud neznáme. Nikdo přesně neví, proč a kdy bylo toto místo postaveno.

Příběhy vytesané do mušlí

Uvnitř jeskyně z mušlí se ukrývají různé symboly a motivy. Jsou zde zobrazeny život, smrt, plodnost, ženskost a láska. Někteří badatelé se domnívají, že jeskyně mohla být spojena s pohanskými rituály, a že ženy mohly hrát klíčovou roli při jejím vzniku. K této úvaze je vede množství symboliky spojené se ženskou silou a rolemi ve společnosti.

Zdroj: Youtube

Hlavní místností jeskyně je oltářní komnata, která je také pokrytá mušlemi. Oltář má podobu půlměsíce, který je obklopen sluneční mozaikou. Zdá se, že tato jeskyně byla navržena tak, aby symbolizovala cestu od narození ke smrti a případně do posmrtného života. Při procházení chodbami a místnostmi se návštěvník ponoří do symbolického putování životem.

Spekulace a hádanky

Jeskyně z mušlí Margate vyvolává mnoho otázek a teorií. Existuje řada spekulací o jejím původu a účelu. Někteří se domnívají, že jeskyně mohla sloužit jako tajné místo setkávání nebo dokonce jako úkryt pirátů. Jiní tvrdí, že mohla být dílem podivína z 18. století. Existují také teorie, že toto místo mohlo být starobylým náboženským místem, možná dokonce chrámem.

Přes veškeré úsilí badatelů je původ jeskyně v Margate stále zahalen tajemstvím. Mnoho generací muselo pracovat na jejím vytvoření, ať už šlo o dopravu mušlí do oblasti, vykopání chodeb nebo tvorbu mozaiky. Je fascinující, jak něco tak úžasného mohlo zůstat bez povšimnutí místních obyvatel po tak dlouhou dobu.

Dnes je jeskyně z mušlí Margate oblíbenou turistickou atrakcí, která přitahuje návštěvníky ze všech koutů světa. Její tajemný původ a ohromující krása stále fascinují a budou pravděpodobně lákat zvědavé badatele ještě po mnoho let. A kdo ví, možná se jednou podaří tajemství jeskyně pod zemí rozluštit.

Zdroje: treehugger.com, historicmysteries.com, mybestplace.com