Historický kontext

Jeskyně Prohodna byla uznána jako přírodní památka v roce 1962, což z ní učinilo významnou atrakci Bulharska. Také sloužila jako kulisa v bulharském filmu "Čas násilí" v roce 1988, čímž získala mezinárodní pozornost. Ale tato jeskyně není jen moderní turistickou atrakcí. Archeologické nálezy ukazují, že byla obývána lidmi už během neolitu a chalkolitu.

Geologická struktura

Jeskyně Prohodna je krasová jeskyně, což znamená, že byla vyhloubena rozpouštěním hornin dešťovou a půdní vodou. V důsledku tohoto procesu se vytvořily impozantní struktury včetně dvou otvorů ve tvaru očí. Velký vchod (45 metrů) a Malý vchod (35 metrů) umožňují průchod jeskyní, která měří 262 metrů na délku, což z ní činí největší průchozí jeskyni v Bulharsku.

Symbolika "Božích očí"

Zdroj: Youtube

Otvory, které jsou označovány jako "Boží oči," nejsou pouhými geologickými útvary. Pro mnohé představují něco mnohem hlubšího. Symetrie a tvar otvorů evokují lidské oči, které vyzařují tajemství. Někteří vidí v těchto "očích" božský pohled, zatímco jiní vnímají temnější a ďábelskou podobu.

Pohled na díry mandlového tvaru mohou být často dramatizovány přírodními jevy. Když prší, voda prosakuje otvory a vytváří efekt "plačících očí." Sluneční svit, který proniká otvory, může zase vytvořit iluzi svíticích očí, které hledí z temnoty jeskyně. Tyto fenomény mohou v návštěvnících posílit pocit, že je někdo nebo něco sleduje.

Turistická atrakce

Jeskyně Prohodna se nachází v soutěsce Iskar, asi 2 km od vesnice Karlukovo a 112 km od Sofie. Stala se atraktivním cílem pro bungee jumping díky vysokým vchodům a také láká speleology pro svůj unikátní geologický vývoj. Její přístupnost, přírodní krása a jedinečné "oči" ji činí oblíbenou destinací.

Není pochyb o tom, že jeskyně Prohodna je fascinujícím místem plným krásy a záhad. Je to místo, kde příroda a lidská představivost splývají a vytvářejí nezapomenutelné zážitky pro návštěvníky. Bez ohledu na to, zda vidíme v tajemných očích božství, či ďábelskou podstatu, jedno je jisté – jeskyně Prohodna si zaslouží být oceňována jako unikátní přírodní poklad Bulharska, který stojí za to objevit a poznat.

Zdroje: unusualplaces.org, morezprav.cz, atlasobscura.com