Lednicko-valtický areál na jižní Moravě je známý nejen krásným zámkem a zahradami, ale také největší a nejstarší umělou jeskyní na světě, která se jmenuje Peklo. Jedinečné místo v zámeckém parku vás zavede do světa tajemna a romantiky.

Zdroj: Youtube

Unikát v srdci Moravy

Jedinečnou jeskyni nechal na konci 18. století vybudovat kníže Alois I. z Lichtenštejna. Počátek romantismu byl známý svou zálibou v tajemnu a trendu podlehl i kníže. Rozhodl se proto vybudovat v zámeckém parku jedinečnou atrakci v podobě umělé jeskyně, takzvanou grottu.

Výstavbou pověřil význačného rakouského knížecího architekta Isidora Canevaleho. Stavba je postavena z cihel, ne které pak byly naskládány vápencové kameny a následně bylo vše pokryto zeminou. Podobným způsobem se stavěly vinné sklepy.

Výzdobu tvoří skutečné krápníky

Obvykle bývá interiér umělých jeskyní vyzdoben štuky, které připomínají krápníky. Valtická jeskyně je ale v tomto ohledu výjimečná. Lidé totiž mohou obdivovat nejen uměle vytvořené krápníky, ale i ty skutečné, které nechal architekt přivézt z Moravského krasu.

Jeskyně měla i několik malých oken s barevnými skly, kterými dovnitř pronikalo světlo a vytvářelo na stěnách zajímavé optické kresby. Má křížový půdorys a aby působila ještě tajemnějším dojmem, nechybí ani temná místnost, do které neproniká žádné světlo. Původně ještě na jeskyni stával dřevěný pavilon, který nabízel krásný výhled do okolí. Ten se však bohužel nedochoval.

Nejstarší a největší

Valtická jeskyně je unikátní nejen tím, že ji zdobí skutečné krápníky z Moravského krasu, ale i tím, že jde o nejstarší a největší umělou jeskyni na světě. Na délku měří asi 25 metrů a rozkládá se na ploše 90 čtverečních metrů. Vybudována byla na konci 18. století. Je součástí Lednicko-valtického areálu, zapsaného na Seznamu světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO.

Zkomolený název

V souvislosti s jeskyní Peklo je zajímavé i to, jak vznikl její název. Jde totiž o gramatický omyl. Podle historiků se jedná o novodobé pojmenování, které vzniklo nedopatřením. V němčině se totiž jeskyně řekne „der Höhle“ a takto byla umělá jeskyně popsána i v dobových plánech. Protože ale výraz v mluvené řeči zní podobně jako „die Hölle“, tedy peklo, začali jí lidé říkat Peklo.

Řádění vandalů

Bohužel, současný stav jeskyně Peklo není příliš uspokojivý. Jeskyně se stala terčem vandalů a útočištěm pro bezdomovce. Zub času se nemilosrdně podepsal na vnitřních konstrukcích. Kvůli havarijnímu stavu byl proto vstup do jeskyně zabezpečen mřížemi. Přesto lze zvenčí vidět zbytky její původní výzdoby. Návštěvníkům její podobu přibližuje také informační tabule.

V areálu najdou lidé i další perly, například akvadut na Grottově ostrově nebo skalní bránu Nebe. I tyto stavby z období 1805-1811 dodávají oblasti specifickou tajemnou atmosféru.

Zdroje: region.rozhlas.cz, www.kudyznudy.cz, www.turistika.cz