Mystický Mustang
Oblast dnešního Horního Mustangu byla kdysi Královstvím Lo, které bylo v 18. století připojeno k Nepálu a byla dlouhá léta zapovězená. Již samotná krajina s řadou nádherných skalních útvarů, které vypadají jako písečné hrady, spolu se zapadlými vesničkami propůjčují této části Himalájí zvláštní kouzlo. Třešničkou na dortu jsou však strmé skalní stěny v soutěsce řeky Kali Gandaki, které vypadají, jakoby je – obrazně řečeno – provrtal obří skalní červotoč. Černé otvory jsou vchody do oněch tajůplných Nebeských jeskyní, které kdysi dávno vyhloubil člověk.
Čtěte také
Jeskyně záhadné, jeskyně pro mrtvé
Proč člověk vytvořil deset tisíc jeskyní v nedostupném skalním útesu ve výšce až padesát metrů, bylo pro archeology dlouhá léta záhadou, a dá se říct, stále je. Nicméně se už ví, že jeskyně pocházejí z různých období a sloužily různým účelům. Nejstarší archeologové datují do roku 1 000 l. př. n. l. a dle nálezů se soudí, že sloužily jako pohřební komory. Byla zde nalezena mumifikovaná lidská těla. V roce 2010 pak 27 jednoduchých rakví s mrtvolami. Jedna byla z tvrdého dřeva a byla opatřena nátěrem. Spolu s dospělým jedincem v ní byla kostra dítěte a koně. Předpokládá se, že je v ní pohřben lama. Jiné nálezy se vzácnými hrobovými předměty ze vzdálených míst také ukazují na pohřeb vysoce postavené osoby. Ale proč byli pohřbeni ve skalách? Archeologové se domnívají, že to souvisí s buddhistickým „pohřbíváním do nebe“, jak naznačují řezy na kostech. Mrtvé tělo bylo rozřezáno na kusy a ve skalách bylo ponecháno supům, kteří ožrali veškeré měkké tkáně. Kosti pak byly uloženy do rakve. Jak se tam ale dostali?
Jeskyně záhadné, jeskyně pro živé
Dnešní oblast Mustangu zažívala v 10. století velmi neklidné období kvůli místním střetům. Byla ale i místem obchodu se solí, kde se rozmohlo drancování a loupežné výpady. Obyvatelé zde nebyli v bezpečí a proto jako kdysi přírodní jeskyně poskytovaly přístřeší a útočiště „prvnímu“ člověku, i oni si našli úkryt a domov v jeskyních, které si sami vyhloubili vysoko ve skalách. Jsou zde několikapatrová obydlí propojená chodbami, některá mají až patnáct místností s ložnicemi, kuchyní a skladišti potravin. Neví se, zda zde obyvatelé bydleli natrvalo, či se tu dočasně ukrývali před nepřízní zimního období, nebo jen před nepřítelem v období válek, jak naznačují ruiny strážních věží. Ve 12.-15. století se jeskyně staly místem meditací lamů, jak badatelé soudí dle nástěnných maleb a nálezů soch a náboženských spisů a rukopisů.
Skalní stěny v soutěsce řeky Kali Gandaki vypadají, jakoby je provrtal skalní červotoč
Jeskyně stále záhadné, ale trošku odhalené
K Nebeským jeskyním se váže i mnoho lidových pověstí. Vypráví se například, že jeskyně byly útočištěm před zlými duchy a démony a proto jsou vchody do jeskyní velmi nízké, aby se tam nedostali. Nebo že byly obrovským trezorem, kam si lidé ukrývali své cennosti, zlato a stříbro, nebo jen prostě svou úrodu. Pravda je, že stovky jeskyní se nepodařilo prozkoumat už jen proto, že leží v místech, která jsou těžko přístupná i zkušeným horolezcům. Že by měli pradávní obyvatelé křídla, jak také vypráví? Jak lidé tyto jeskyně vybudovali a jak se do nich dostávali, je skutečná záhada. Trošku světla do všech neznámých vnesla nedávná studie DNA, která naznačuje, že první stavitelé a obyvatelé jeskyní pocházejí z východoasijských populací Tibetské náhorní plošiny a genetickým profilem se podobají Šerpům a Tibeťanům, kteří dnes žijí v oblasti Mustang.
Čtěte také
Zdroje: www.heritagedaily.com, mustangtreknepal.com, honeyguideapps.com