Unikátní ekosystém a drsné podmínky

Život uvnitř jeskyně Movile byl po dobu 5,5 milionu let odříznut od okolního světa, což vytvořilo unikátní a bizarní ekosystém. Tato fascinující lokalita, nacházející se nedaleko Černého moře v Rumunsku, hostí druhy, které nejsou nikde jinde na Zemi. Odhaluje nám, jak nevýslovně odlišný život může prosperovat i za extrémně nepříznivých podmínek.

Zdroj: Youtube

Jeskyně Movile byla objevena v roce 1986 během hledání nové lokality pro stavbu jaderné elektrárny. Nyní je přístupná pouze se speciálním povolením a její vstupy jsou uzavřené s několika vertikálními šachtami a úzkými vápencovými tunely, aby se zachovala jedinečnost tohoto prostředí.

Podmínky uvnitř jeskyně jsou drsné – vzduch obsahuje méně kyslíku než venku a hojně obsahuje oxid uhličitý a sirovodík. Panuje zde také tma, neboť sluneční světlo nemá do těchto hlubin přístup. Tento zvláštní koktejl překvapivě nepředstavuje překážku pro život.

Pestrá paleta neznámých tvorů

V roce 1996 provedla trojice biologů z University of Cincinnati studii, která identifikovala 48 druhů žijících uvnitř jeskyně, z nichž 33 je zcela unikátních a nežije nikde jinde na světě. Mezi obyvately jeskyně najdete pavouky, pseudoškorpiony, svižníky, stonožky, pijavice, plže a mnoho dalších neznámých druhů.

Nejzajímavější je absence zraku u většiny tvorů, kteří v jeskyni sídlí. Je tam totiž taková tma, že je pro ně zrak nepotřebný. Živočichové mají vřetenovité tělo s dlouhými končetinami a tykadly, které jim umožňují orientovat se ve tmě.

Tajemství chemosyntézy

Jeskyně Movile je také prvním známým suchozemským ekosystémem závislým na chemosyntetických bakteriích.

Toto místo nám připomíná podivná ekosystémová společenství, která nalezneme u hydrotermálních vývěrů v hlubinách oceánu. Nicméně, oproti těmto hlubokomořským průduchům postrádá jeskyně Movile symbiózy mezi chemoautotrofními mikroby a živočichy, což představuje další výzkumnou záhadu.

Okno do minulosti a budoucnosti života

I přesto, že o jeskyni Movile víme už desetiletí, její tajemství stále nebylo zcela odhaleno. Vědci se domnívají, že v této temné hloubce se ukrývá mnoho dalších druhů, které čekají na objevení a mohou nám přinést nové poznatky o evoluční biologii a podstatě života samotného.

Jeskyně Movile je vzácným oknem do minulosti, které nám ukazuje, jak se život vyvíjel v izolaci po miliony let. Je to připomínka toho, že naše planeta skrývá ještě mnoho tajemství, která čekají na odhalení v nehostinných koutech naší přírody. Ať už nás cestování zavede kamkoliv, příroda nás vždy překvapí svou diverzitou a neuvěřitelnými příběhy, které dokáže vyprávět.

Zdroje: 3seaseurope.com, iflscience.com, geoera.eu