Legenda o zkamenělé studni matky Shiptonové je založena na přesvědčení, že voda z této studny má magickou sílu proměňovat všechny předměty, které s ní přijdou do styku, v kámen. Již od dávných dob se tato studna považovala za prokletou.

Kletba ďábla

Podle pověsti studnu proklel ďábel a vše, co se jí dotkne, se promění v kámen. Místní obyvatelé se obávali, že i oni se promění v kámen, pokud se jí dotknou. A tak začali shromažďovat na jejím okraji různé předměty, aby mohli pozorovat, jak se pomalu mění v kámen.

Zdroj: Youtube

Věštkyně s neuvěřitelnými předpověďmi a slávou

Zkamenělá studna matky Shiptonové získala velkou popularitu díky slavné věštkyni a prorokyni Ursule Southeil, které se říkalo matka Shipton. Matka Shiptonová se narodila v jeskyni nedaleko studny a proslula svými věšteckými schopnostmi. Mezi její nejznámější z předpovědí patří velký požár Londýna v roce 1666, porážka španělské armády v roce 1588 i její vlastní smrt. Proroctví se rychle šířila, a tak matka Shipton získávala slávu a úctu. Její jméno se objevuje nejen v několika vydáních jejích proroctví, ale také zdobí nápisy na hospodách. Dokonce byla inspirací pro pojmenování noční můry, jejíž křídla údajně zobrazují ježibabu.

Záhadný proces zkamenění

Co se týče samotné zkamenělé studny, vědci ji podrobili důkladnému výzkumu. Bylo zjištěno, že voda obsahuje různé minerály, jako je železo, zinek, hořčík, hliník a uhličitan vápenatý. Tyto minerály se srážejí na povrchu předmětů a vytvářejí tvrdou minerální slupku. Podobný proces lze pozorovat v případě krápníků v jeskyních. Fascinující je, že malé předměty, jako jsou medvídci, mohou zkamenět už za tři až pět měsíců. Zajímavý jev přitahuje pozornost návštěvníků, kteří se mohou přesvědčit o jedinečnosti této přírodní zvláštnosti.

Prozkoumejte historii a legendy

Návštěvníci mohou v parku prozkoumat nejen jeskyni matky Shiptonové a zkamenělou studnu. Je zde i obchod se suvenýry, místo na piknik či muzeum, které poskytuje další informace o historii a legendách spojených s tímto místem. Navíc procházka podél řeky Nidd a viaduktu Knaresborough nabízí nádherné výhledy a příjemný čas strávený v přírodě.

Při návštěvě parku s jeskyní matky Shiptonové a zkamenělou studnou se lidé také mohou zastavit u studny přání. Tato studna se stala místem, kde lidé mohou vyjádřit svá přání. Existují určitá pravidla, která je třeba dodržovat při jejich vytváření, například je nutné ruku nechat vyschnout přirozeně. Pro ty, kteří si chtějí odnést kousek magie domů, jsou pak k dispozici lahve s vodou ze zkamenělé studny.

Zkamenělá studna matky Shiptonové je fascinujícím místem plným historie, legend a tajemna. Je to unikátní přírodní jev, který přitahuje návštěvníky svou zvláštností a záhadností.

Zdroje: www.atlasobscura.com, www.amusingplanet.com, thirdeyetraveller.com, www.thetravel.com