Nedaleko hranice dvou afrických zemí, Keni a Ugandy, můžeme na keňské straně narazit na jeskyni Kitum, umístěnou ani ne dvě stovky metrů od úpatí hory Mount Elgon ve stejnojmenném národním parku na východě tohoto státu. Zatímco zvířata ji navštěvují ráda a mají k tomu svůj důvod, lidé se těmto místům raději vyhýbají. Jeskyně, vzniklá po vychladnutí sopečných vyvřelin, je přitom zajímavá z mnoha úhlů pohledu.

Jeskyni zvětšují místní zvířata

Jedním z hlavních lákadel, která sem přivádějí nespočet větších i menších zvířat, je vysoký obsah soli, kterou zdejší vyvřeliny obsahují. Pro slony, ale třeba i pro buvoly, hyeny, antilopy a mnohá další zvířata, je tedy jejím nedocenitelným zdrojem, což se projevuje i na její podobě. Divocí obyvatelé parku sem přicházejí v celých zástupech, aby si doslova odlupovali kusy jeskynních stěn a zvláště sloni si na nich skutečně rádi pochutnají. Jeskyně se tak jejich přičiněním dokonce neustále zvětšuje.

Nebezpečná cesta do útrob země

Nevadí jim přitom ani to, že jsou nuceni za solí putovat bezmála dvě stě metrů do hloubi bývalé sopky a cesta je navíc natolik nebezpečná, že zde svůj krátký život skončilo nejedno slůně. Mnohá z nich spadla do pukliny, která nedává naději na návrat na zem. Dospělí sloni mají pro změnu problém některými úseky chodby vůbec projít.

Neviditelné nebezpečí

Pro lidi, kteří by se odhodlali prozkoumat tyto podzemní prostory, je pak samozřejmě velmi nebezpečná prakticky nevyhnutelná jistota setkání s divokými a nebezpečnými zvířaty, které tady nemá nikdo šanci minout. Ani to ale ještě není to nejhorší. Mnohem zákeřnější je, jak jistě víme, to, co nevidíme a přesto nás to může ohrozit na životě. A právě takové nebezpečí číhá i v jeskyni Kitum. Jde o virus Marbug, jehož účinky jsou smrtící. V osmdesátých letech minulého století na toto nebezpečí upozornili vědci, kteří zjistili nákazu dvou návštěvníků jeskyně. Američtí vědci se proto později do jeskyně vydali, aby zjistili přímo na místě, jakou souvislost měla dvě podezřelá úmrtí právě s touto jeskyní.

Zdroj: Youtube

Mohou za to kaloni?

Podezření se potvrdilo. Obviněnými z přenašečství viru se stali tamní kaloni, kteří v jeskyni žijí v obrovských skupinách. Testy je sice zdánlivě “osvobodily”, tedy nebyly u nich nalezeny zmiňované viry, při porovnání výskytu stejné choroby i v dalších jeskyních, v nichž žijí stejní noční živočichové, bylo nakonec usouzeno, že se patrně skutečně jedná o původce tohoto problému. Ať již jde přímo o kaloně samotné nebo jejich guano (výkaly), jež se po uschnutí uvolňuje do ovzduší ve formě prachu a může obsahovat viry, jež po vdechnutí způsobí smrtelnou chorobu.
Ať už je na vině nebezpečí cokoliv, jisté je jedno – jeskyni Kitum je i přes její údajnou krásu vhodnější se obloukem vyhnout. Nejde o nic menšího, než o holý život.

Zdroje: ranker, wikipedia, mesonstars