Jeskyně šeptající příběhy minulosti

Jedná se o jedny z nejstarších existujících skalních struktur v zemi. Tajemství, jak byl tento záhadný prostor vyroben s takovou precizností, přitahuje pozornost archeologů a vědců. Místo je vzdálené zhruba 40 kilometrů od Bódh Gája, slavného buddhistického poutního místa.

Jeskyně Barabar Hill sestávají ze čtyř hlavních jeskyní: Karan Chaupar, Lomas Rishi, Sudama a Visvakarma. Úchvatné struktury byly vytesány z tvrdé žuly a monolitických skal, pravděpodobně za vlády císaře Ašóky ve 3. století př. n. l.

Zdroj: Youtube

Stopa asketů a svědkové náboženské diverzity

Tyto jeskyně mají dlouhou a bohatou historii sahající až do období 5. století, kdy byly obývány ádživiky, askety ze zaniklého indického hnutí. Tito asketové se zdržovali sexuálního uspokojení, aby se mohli plně věnovat duchovnímu rozvoji. Dále se zde nacházejí sochy z buddhistického a hinduistického období, které svědčí o náboženské diverzitě, která tímto místem procházela v průběhu let.

Architektura zrcadlící ušlechtilost a preciznost

Každá z jeskyní má svou vlastní jedinečnou charakteristiku a architektonický styl. Mezi nejznámější patří jeskyně Lomas Rishi, jejíž design napodobuje dřevěnou architekturu, s nápadnými slony a stúpami vytesanými na průčelí. Neobvyklé je to, že interiér těchto jeskyní byl tak precizně vytesán a vyleštěn, že vytváří zrcadlový efekt. Efekt pak zesiluje ozvěnu, která sloužila k rituálním písním nebo meditaci. Pokud byste nevěděli, kde se nacházíte, pravděpodobně byste si mysleli, že jste v supermoderním bunkru vybudované armádou. Zdi jsou tak pravidelné a minimalistické, že vypadají jako dílo moderní techniky.

Skrytá tajemství jeskyň Sudama a Karan Chaupar

Další výjimečnou jeskyní je Sudama, kterou císař Ašóka zasvětil kolem roku 261 př. n. l. Její architektura připomíná luk, což může ukazovat na buddhistické vlivy. Na druhou stranu, Karan Chaupar má nápis datovaný do roku 245 př. n. l. a předpokládá se, že mohl být věnován jak buddhistům, tak ádživikům.

Výzkum pokračuje

I když jsou některé jeskyně ozdobeny nápisy od císaře Ašóky, jiné, jako je Visvakarma, zůstávají nedatované. Vědci spekulují, že i tyto mohly být vysvěceny císařem, i když zůstaly nedokončené. Datování těchto jeskyní je stále předmětem výzkumu a nezbytné jsou důkladné studie k určení jejich přesného stáří.

Jeskyně Barabar Hill jsou architektonickým zázrakem své doby. Preciznost vytesaných struktur předčí i některé slavné řecké stavby. Neuvěřitelné dovednosti a technologie byly v té době v indickém regionu naprosto nevídané.

Fascinující cesta do minulosti

Jeskyně Barabar Hill nejsou pouze záhadné a impozantní, ale také poskytují cenné informace o indické historii, náboženských vlivech a stavebních technikách starověké doby. Navštívit je znamená vydat se na fascinující cestu do minulosti, která nenechá nikoho chladným. Pokud máte rádi historii a dobrodružství, nenechte si ujít tuto jedinečnou atrakci v Indii.

Zdroje: dotyk.cz, ancient-origins.net, en.infoglobe.cz