Průzkum temných chodeb jeskyně

V téměř dokonalé tmě, kterou rušily jen zvuky kapající vody a šum netopýrů, se vědcům naskytl pohled na krokodýla s podivně svítícíma očima a šupinami v jasně oranžové barvě. Nečekané setkání v jeskynní hloubi zmátlo výzkumníky, ale zároveň je motivovalo k dalšímu zkoumání. S pomocí svítilen procházeli temnými chodbami a postupně objevili celkem devět podobných krokodýlů. Tito plazi se zřejmě dokázali adaptovat na prostředí charakterizované absolutní tmou, netopýřím trusem a omezeným zdrojem potravy a pohybu.

Poddruh afrického trpasličího krokodýla

V průběhu let byla jeskyně Abanda cílem řady vědeckých expedic, které odhalily, že tito krokodýli jsou poddruhem afrického trpasličího krokodýla, který se obvykle nachází v oblastech západní a střední Afriky.

Hypotéza o evoluci nového druhu

Příčinou zvláštního zbarvení kůže je podle vědců zřejmě dlouhodobé působení netopýřích exkrementů. Rozdíly však přesahují pouhý vnější vzhled. Odlišné genetické znaky poukazují na možnou evoluční cestu, která naznačuje pomalou přeměnu v nový druh. Transformační proces, odehrávající se po tisíce let, svědčí o izolovaném reprodukčním cyklu v rámci omezené populace jeskynních krokodýlů.

Olivier Testa, zasvěcený vědec studující tyto záhadné krokodýly, předpokládá, že mutace je důsledkem omezeného rozmnožování v rámci uzavřené skupiny. Dlouhodobě omezený genetický fond může skutečně podnítit znatelné evoluční posuny.

Čtěte také

Žralok límcový / skřehotavý

Čtěte také

V moři evropských břehů chytili živou fosilii. Obří žralok byl postrach pravěku

Strava závislá na netopýrech a guanu

Jedna otázka však vědce stále mate  – proč se krokodýli vůbec rozhodli jeskyni obývat? Co je nutí pobývat ve zdejším nehostinném prostředí bez světla? Zdá se, že odpověď může spočívat v jejich stravě. Krokodýli žijící v jeskyních se živí především netopýry, které občas doplňují cvrčci a řasy. Příležitostně se mladí krokodýli vydávají ze svých podzemních domovů prozkoumat svět mimo venku a procházejí různými otvory v jeskynním systému. Jakmile však krokodýli dosáhnou určité velikosti, ocitnou se uvězněni uvnitř jeskyně a jsou odsouzeni k životu v neustálé tmě, kde je živí hojná populace netopýrů a kalná voda plná netopýřího guana.

Čtěte také

Halicephalobus mephisto je prvním geneticky zmapovaným podzemním tvorem

Čtěte také

Červ doktora Fausta: Vědci našli zvláštního tvora v místě, kde nic nemůže přežít

Budoucí průzkum

V srdci gabonského deštného pralesa odhalila vědecká expedice svět, kde se zdá, že pravidla přírody jsou pozastavena. Zmutovaní krokodýli žijící hluboko v jeskyních Abanda jsou svědectvím o trvalých záhadách ekosystémů naší planety. Jejich adaptace na prostředí zdánlivě zbavené života vyvolává otázky o neuvěřitelné schopnosti druhů vyvíjet se a přežívat navzdory všem překážkám. Vědci nadále pronikají do tajů těchto krokodýlů žijících v jeskyních a vrhají nové světlo na složitý a neustále se vyvíjející život na Zemi.

Zdroje: phys.orgabanda-expedition.orgnationalgeographic.com