Tajemné zákoutí středověké Prahy

Jedová chýše má v historii Prahy dlouhé a kontroverzní místo. Staré prameny tvrdí, že krčma existovala již od 13. století. Nacházela se na pražském Větrově, v místech, které bylo už od středověku známé svou špatnou pověstí. Lidé se zde v noci raději nezdržovali, neboť tma a tajemství skrývající se v temných zákoutích vedla k častým přepadáváním, a dokonce i vraždám. Během staletí si vysloužila pověst místa, kde se mísí taneční radovánky s krvavými událostmi.

Zdroj: Youtube

Král Václav IV. a otrava v legendární krčmě?

Existuje legenda o králi Václavu IV., který údajně tajně navštívil tuto chýši a nechal zde otrávit dva své druhy. Někteří tvrdí, že událost může být důvodem názvu "Jedová chýše". Ovšem tento příběh je spíše mýtem, neboť název krčmy vznikl teprve v 19. století. A pravděpodobnější původ jména? Krčma byla oblíbená především mezi studenty, kteří zde nacházeli místo pro tancování a zábavu. Často se zde konaly jodoformové večírky, je tedy možné, že právě studenti medicíny, kteří měli vazby na přípravu léků a jedů, byli skutečným důvodem názvu "Jedová chýše".

Mezi tancem a zločinem

Kromě studentů sem pravidelně mířili i různí kriminální živlové, díky čemuž proslula Jedová chýše jako doupě zločinu a neřesti. V samotné hospodě se odehrávaly nejrůznější události od tanečních zábav až po lidové koncerty. Mnoho zločinců a kriminálníků hledalo v této krčmě úkryt před zákonem. Zatímco na povrchu se tancovalo a slavilo, v temných zákoutích se šeptalo o loupežích, podvodech a intrikách. Toto místo bylo svědkem mnoha tajných schůzek, výměn informací, a dokonce i únosů.

Neobvyklý způsob stolování

Jak to v krčmě tehdy vypadalo? Hospoda byla známá svým neobvyklým způsobem podávání jídel, kdy hosté jedli ze speciálních jamek vydlabaných ve stolech, které sloužily místo talířů, s lžícemi přivázanými ke stolu. Poté co hosté dojedli, se jamky i lžíce očistily pro další hosty. Neobvyklá forma stolování byla zavedena s cílem eliminovat krádeže nádobí a příborů.

Alfred Dreyfus a úkryt mezi pražskými zdmi

Pověst Jedové chýše pokračovala i v pozdějších letech. Roku 1904 se stala útočištěm pro bratra kapitána Alfreda Dreyfuse, který byl odsouzen za vlastizradu. Přestože zde našel na pár dní útočiště, místní lehké ženy proradily jeho úkryt a on byl brzy dopaden. Incident jen potvrdil tajemný a nebezpečný charakter tohoto místa.

Filmová sláva a postupný pád

Jedová chýše neunikla ani kamerám filmových tvůrců. V roce 1926 se zde natáčel film "Dobrý voják Švejk" režiséra Karla Lamače. Filmové štáby oživily stěny Jedové chýše. Nicméně od té doby hospoda začala upadat, a nakonec byla v roce 1930 zbourána.

Dnes stojí na místě Jedové chýše činžovní dům, který následuje moderní trendy. Pohled na tuhle budovu však stále může probouzet pocit tajemství a vzpomínek na divoké dny minulosti, kdy byla Jedová chýše známou a nebezpečnou krčmou. Její příběh je ztělesněním pražského podsvětí, kde se stíraly hranice mezi vědeckými objevy, zábavou a zločinem.

Zdroje: epochanacestach.cz, babinet.cz, praguecityline.cz