Chetité a jejich tajemný rituální text

Město Boğazköy-Hattusha, dnes památka světového dědictví UNESCO, bylo centrem velké Chetitské říše, která dominovala Blízkému východu v období mezi lety 1650-1200 př. n. l. Během více než století trvajících vykopávek pod vedením Německého archeologického institutu (DAI) bylo objeveno přibližně 30 000 hliněných tabulek, které nám poskytly fascinující pohled do života a kultury Chetitů.

Zdroj: Youtube

Většina nápisů byla v klasickém klínopise, starověkém systému písma vyvinutém Sumery před více než 5 000 lety v Mezopotámii. Nápisy obsahují texty v chetitštině, což je starověký indoevropský jazyk a jediný dochovaný člen jazykové rodiny z období bronzového věku.

Ale právě při letošních vykopávkách vedených profesorem Dr. Andreasem Schachnerem z istanbulského oddělení DAI archeologové objevili něco, co vědce překvapilo – tabulku s rituálním textem, který obsahoval dosud neznámý jazyk. Jazyk byl zapsán klínovým písmem, stejným, který používali Chetité pro zápis svého vlastního jazyka.

Nový jazyk – kdo a co je Kalašma?

Rituální text, napsaný nejprve v chetitštině, obsahuje záhadný nápis: "Pokračujte v jazyce země [Kalašma]". Tím se odkazuje na oblast, která pravděpodobně odpovídá dnešním městům Bolu a Gerede v severním Turecku. Jaký mohl mít tento jazyk význam a proč ho Chetité zaznamenali?

Daniel Schwemer, vedoucí katedry starověkých blízkovýchodních studií na Julius-Maximilians-Universität Würzburg, uvedl: "Chetité měli jedinečný zájem o zaznamenávání rituálů v cizích jazycích." To by mohlo vysvětlit, proč se tento neznámý jazyk objevil na rituální tabulce. Byla to snad snaha Chetitů porozumět mystickým aspektům náboženských obřadů v dané oblasti?

Indoevropská rodina jazyků

Indoevropská jazyková rodina zahrnuje stovky příbuzných jazyků, které mají společného prehistorického předka. Je jednou z nejrozšířenějších na světě a patří do ní například angličtina, hindština, španělština, francouzština, ruština, portugalština, němčina, paňdžábština a bengálština. Nedávno objevený jazyk země Kalašma se tak stává jedním z nejnovějších členů této rozsáhlé jazykové rodiny.

Zatímco jazyk zůstává z velké části nesrozumitelný, profesorka Elisabeth Riekenová z Philippsovy univerzity v německém Marburgu, specialistka na anatolské jazyky, potvrdila, že kalašmanský jazyk patří do indoevropské rodiny. Zjištění nám poskytují vzrušující pohled do rozvoje jazyka a kultury v regionální oblasti starověkého světa.

Podobné objevy nám pomáhají lépe porozumět minulosti, kultuře a historii různých civilizací. Jak se bude vyvíjet rozluštění jazyka země kalašma, zůstává otázkou pro budoucnost.

Zdroje: newsweek.com, popularmechanics.com, vice.com