Z jeviště na zem

Než se ponoříme do Duškova architektonického počinu, je nezbytné pochopit jeho umělecké kořeny. Výrazná osobnost českého divadla a filmu, která působí na scéně desítky let, začala Duškovu cestu na Lidové konzervatoři pod vedením Ivana Vyskočila. Jeho divadelní skupina Divadlo Vizita se stala baštou jevištní improvizace. Duškovo nadání dále zazářilo v jeho operních libretech, zejména v "La Serra", kde se projevil Duškův talent pro prolínání tradičních a avantgardních uměleckých forem.

Čtyři dohody a jejich hranice

Jaroslav Dušek není jen herec, ale i myslitel. Jeho hra "Čtyři dohody", inspirovaná toltéckou moudrostí Dona Miguela Ruize, si získala značný ohlas, stejně jako její pokračování "Pátá dohoda". V těchto představeních se odráží Duškova osobní filozofie – důležitost autenticity a sebeosvobození.

Nekonvenční přístup k životu a žití

Duškova inklinace k alternativnímu životnímu stylu se vztahuje i na jeho názory na medicínu, výživu a ekologický život. Jeho propagace sice přitahuje skeptiky, ale podtrhuje jeho odhodlání zkoumat a podporovat celostní pohodu.

Hliněná rotunda

Zdroj: Youtube

V Jindřichovicích pod Smrkem se před více než deseti lety Dušek pustil do unikátního projektu – stavby rotundy z písku a hlíny. Tato experimentální stavba, postavená v systému Superadobe, jejíž autorem je iránský architekt Nader Khalili, představuje průlomovou metodu v oblasti udržitelného bydlení. Inovativní přístup umožňuje vytvoření komfortního domova pouze s minimem prostředků, stačí malý kus pozemku, hlína, několik pytlů, sláma a další přírodní materiály. Systém také nabízí možnost postavit si dům svépomocí, což eliminuje potřebu spolupráce se stavebními firmami, čímž člověk ušetří čas i finance.

Rotunda se navíc stala první realizovanou stavbou svého druhu ve střední Evropě, což jí dodává významnou autenticitu a historický význam. Objekt tak představuje významný milník v regionální architektuře.

Snaha komunity

Stavba rotundy o průměru šest metrů, byla komunitním dílem, na němž se během měsíce podílelo osmdesát dobrovolníků. Dušek, který se učil za pochodu, se musel rychle zorientovat v mnoha stavebních oblastech. V projektu nešlo jen o stavbu budovy, ale o posílení pocitu společenství a společného cíle.

Spojení tradice a inovace

Hliněná rotunda s vlivy románského slohu, jurty a iglú představuje spojení architektonických stylů. Dům má podlahu z dubových klád, vnitřní omítku z poloviny z pískové hlíny a jedinečný kruhový design s tunelovým vchodem a kulatým stropním oknem. Plánovaná zvonovitá dřevěná střecha pokrytá břečťanem s asfaltovým povrchem vypovídá o Duškově inovativním přístupu k udržitelnému a estetickému designu.

Žít svůj sen

Výprava Jaroslava Duška za udržitelným bydlením není jen o stavbě domu, ale o budování filozofie. Prostřednictvím své hliněné rotundy ukazuje, že lze spojit uměleckou kreativitu, ekologické uvědomění a komunitní spolupráci, a vytvořit něco skutečně pozoruhodného. Jeho cesta od jeviště k půdě je důkazem nekonečných možností lidské představivosti a odhodlání.

Zdroje: e15.cz, tvguru.cz, ndm.cz