Objev v geoparku UNESCO Leye Fengshan

Nálezy v geologických propadlinách nejsou v Číně neobvyklé. Vždyť se jedná o zemi s přeplněnou mapou jeskyní a podzemních struktur. Propadlina byla objevena ve význačném globálním geoparku UNESCO Leye Fengshan. Tento geopark je jedinečný svou sedimentární strukturou, kde více než 60 % povrchu tvoří mocné vrstvy devonských až permských karbonátových hornin. Tento geopark, který je domovem nejdelšího přírodního mostu na světě, má nyní další výjimečnou atrakci k představení.

Zdroj: Youtube

Co je tiankeng?

Tiankeng neboli "nebeské jámy" jsou monumentální geologické struktury, které vznikly přirozeným procesem rozpouštění vápencového podloží podzemní vodou. Když se v květnu loňského roku skupina vědců zúčastnila průzkumu jeskyní v autonomní oblasti Guangxi Zhuang, narazila na podzemní zahradu, jejíž rozměry přesahují 306 metrů na délku, 150 metrů na šířku a hloubku 192 metrů, s objemem překračujícím 5 milionů kubických metrů.

Neprobádaná biodiverzita

Tento pralesní ekosystém ukrytý na dně gigantického závrtu není jen vizuálně ohromující; podle vědců může být také zlatým dolem pro biologický výzkum. Dobře zachovalý primitivní les může být domovem dosud neznámých druhů rostlin a živočichů. Chen Lixin, vedoucí expedičního týmu, popisuje několikahodinové putování na dno, kde objevili téměř 40 metrů vysoké prastaré stromy a husté stinné rostliny sahající až po ramena.

Nejde jen o čísla

V době, kdy lidský vliv na přírodu je stále více patrný, poskytuje tento objev vzácný pohled na svět, který zůstal nedotčený. Unikátnost pralesa spočívá také v jeho geologické formaci. Umístění a tvar mu umožnily zachovat si jedinečný ekosystém, kde je dostatek světla, ale zároveň hluboké stíny. To, co vypadá jako scéna z fantasy filmu, je ve skutečnosti podivuhodným důkazem přežití a evoluční stability v extrémních podmínkách.

Nový objev v čínském geoparku Leye Fengshan nabízí okouzlující pohled do skrytých hlubin naší planety. Vědci jsou optimističtí, že tento prales může sloužit jako živá laboratoř pro studium biodiverzity a geologických procesů. Ačkoliv je nyní tato propadlina pouze jedním z 30 závrtů v okrese, jeho unikátní ekosystém ho výrazně odlišuje a činí ho význačným pokladem, který čeká na další výzkum a objevování.

Zdroje: dailymail.co.uk, livescience.com, theguardian.com