V srdci Texasu, jen kousek od malebného města Wimberley, se skrývá tajemná přírodní atrakce známá jako Jákobova studna. Na první pohled se zdá být prostou vodní nádrží ukrytou mezi zelení. Jak se ale přiblížíte, odhalí se před vámi mohutný otvor vedoucí do podzemního světa. Avšak s její krásou přichází i nebezpečí.

Zdroj: Youtube

Legenda Jákobovy studny

Území považovali za posvátné už dávní indiáni, v úžasu byli také první kolonizátoři, kteří tam dorazili kolem roku 1850. Pro místo se rychle vžil název Jákobova studna podle biblického místa, kde dala Samaritánka napít Ježíšovi. Místo je tak magické, že od té doby němu sjíždějí věřící z celých Spojených států, z indiánského posvátného místa se Jákobova studna plynule stala duchovním místem křesťanů.

Zdánlivě klidné místo

Pohled na Jákobovu studnu shora může být klamný. Na první pohled vypadá jako klidná a neškodná oblast s křišťálově čistou vodou. Ale pod povrchem voda skrývá zcela jiný svět. Místo je proslulé svou hloubkou a rozsáhlým systémem podvodních jeskyní, který láká potápěče z celého světa.

Vstup do studny je široký, což umožňuje potápěčům snadno se dostat do hloubky deseti metrů i bez profesionálního vybavení. Je to však výzva pro pokročilé potápěče, kteří se mohou vydat do úzkých skulin a prozkoumat jeskynní systém, který pokračuje do ještě větší hloubky.

Začátek průzkumu studny

První potápěči začali studovat Jákobovu studnu již na počátku 20. století. Dokonce se říká, že ve 30. letech se potápěči pokoušeli vyrobit provizorní potápěčskou helmu z kbelíku na mléko a gumové hadice. Od té doby byla studna prozkoumána a zmapována jeskynními potápěči v rámci projektu Jacob's Well Exploration Project.

Podle potápěčů se jeskynní systém skládá ze dvou hlavních kanálů. První kanál se táhne přibližně 1 400 metrů a jeho maximální hloubka je 42 metrů, druhý kanál je dlouhý přibližně 300 metrů. Je zřejmé, že tento masivní jeskynní systém ještě skrývá nezmapované oblasti.

Nebezpečí Jákobovy studny

Přestože Jákobova studna mnohé fascinuje svou krásou, není radno usnout na vavřínech. Skrývá v sobě totiž i velké nebezpečí. Těsné otvory a úzké průchody mohou být doslova pastí pro potápěče, zvláště pro ty, kteří se potápějí bez přístrojů (freedivers). Někteří z nich se údajně ponořili až do hloubky 30 metrů, což je samozřejmě riskantní, zejména v takové oblasti, kde mohou snadno uvíznout nebo ztratit cestu.

Toto nebezpečí je ještě zvýšeno tím, že mnoho jeskyní má tak úzké otvory, že potápěči musejí sundat své kyslíkové lahve, aby se dostali dovnitř. V důsledku těchto rizik si už Jákobova studna vyžádala životy mnoha potápěčů.

I přes tato nebezpečí však zůstává Jákobova studna oblíbeným místem pro potápěče. Je to kombinace vzrušení, krásy a nebezpečí, co je k tomuto místu přitahuje. A nezmění to ani fakt, že každý ponor do jejích hlubin může přinést smrt.

Zdroje: allthatsinteresting.com, zmescience.com, vyslapy.cz