Jákobova studna

Jákobova studna se nachází v texaském okrese Hays County, zhruba hodinu cesty od Austinu. Jde o zatopenou propadlinu napájenou přírodním pramenem. Studna přitahuje ty, kteří hledají chladivou vodu, aby se v ní mohli vykoupat, ale také adrenalinové nadšence, kteří jsou ochotni riskovat své životy jen pro trochu vzrušení.

Hluboko pod propadlinou se nachází tajemný podmořský jeskynní systém, který je plný přírodních krás a vápencových útvarů.

Jákobova studna je pravděpodobně nejdelší podvodní jeskyní v Texasu. Jde o artézský pramen vydávající několik tisíc galonů vody za minutu. Je to jedna z nejvýznamnějších geologických oblastí na tomto území.

Její průměrná hloubka dosahuje 36 metrů a nachází se na 80 akrech chráněné půdy.

Místo jistého nebezpečí

Každý, kdo se rozhodne ponořit do tajů Jákobovy studny, by si měl nejprve uvědomit jistá rizika a nebezpečí, která tento počin může přivodit. Důvodů, proč se Jákobova studna právem označuje za jedno z nejnebezpečnějších míst pro potápění, je hned několik.

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Jedná se o třináctimetrový otvor, který je plný úzkých chodeb a velmi špatné viditelnosti. Přesto láká lidi ke koupání a potápěče k probádání neznámých hlubin.

Předpokládá se, že při potápění v Jákobově studni zemřel až tucet lidí. V roce 1979 se v jedné z jeskyní studny zachytili a utopili dva mladí Texasané. Ostatky jednoho z nich studna vyplavila o dva roky později, v roce 1981, ostatky druhé oběti se našly během záchranné mise v roce 2000.

Jákobovu studnu objevili místní usedlíci přibližně v roce 1850. Našli kouzelnou studánku s průzračnou vodou a pramenem tryskajícím vysoko nad hladinu. Pro jakousi biblickou velkolepost dostalo místo označení Jákobova studna.

Související články

Oblast studny navštěvovaly především indiánské kmeny, z nichž nejznámější byly Tonkawové, Jumanové a Komančové.

Později studnu využívali průkopníci z Texasu, kterým její síla pomáhala pohánět pilu. V roce 1924 měla Jacobova studna průtok 170 galonů za sekundu. Rozvoj oblasti způsobil snížení průtoku vody pramenem a ten jen zřídka dosahoval dřívější podoby.

www.jasminealley.com, texashillcountry.com, www.treehugger.com