Nejlepší placené i neplacené trasy do Chorvatska

Existuje několik tras, po kterých můžete dojet do Chorvatska. Záleží především na vaší výchozí pozici. Nejkratší, ale ne nejrychlejší trasa pro ty, kteří vyjíždějí z Prahy a okolí, vede přes České Budějovice, Linec, Salzburg, Villach a Lublaň. Tato trasa je však zpoplatněná, a proto je důležité mít na paměti náklady spojené s poplatky za tunely.

Další možností je trasa přes Vídeň, Štýrský Hradec, Maribor a Záhřeb. Tato trasa je rychlejší a oblíbenější mezi Čechy, protože nevede přes zpoplatněné tunely. Pro řidiče z Moravy je zajímavou alternativou trasa přes Bratislavu a maďarské Szombathely do Záhřebu. Na této trase se rovněž vyhnete placení za tunely.

Neplacených tras je ale rozhodně více. Například při cestě z Prahy do Chorvatska můžete zvolit trasu přes Bratislavu, Győr a Székesfehérvár, která vás provede Maďarskem až do Záhřebu. Tato trasa je bez zpoplatnění tunelů a zároveň nabízí zajímavé zastávky na cestě.

Další možností je trasa přes České Budějovice, Linec, Maribor a Záhřeb. Tato varianta vás zavede přes Slovinsko, a vyhnete se tak placení za tunely na rakouské části trasy. Je ale důležité si uvědomit, že i na těchto neplacených úsecích mohou být přítomny jiné poplatky, jako například mýtné na dálnicích.

Poplatky za tunely a dálniční mýtné

Pokud se nevydáte po neplacených úsecích, je třeba v dovolenkovém rozpočtu počítat s náklady spojenými s poplatky za tunely a dálničním mýtným. Ceny se mohou lišit v závislosti na kategorii vozidla a délce cesty. Zde uvádíme orientační ceny za některé trasy:

  • Tunely a dálniční známka v Rakousku: Při cestě přes Rakousko je nutné počítat s poplatky za tunely. Ceny jsou samozřejmě v každém tunelu jiné, a to od 6,50 eur do 13,50 eur. Za dálniční známku pak zaplatíte 5,80 eur za deset dní.
  • Mýtné v Chorvatsku: V Chorvatsku se mýtné platí na mýtných branách hotově, kartou nebo palubní jednotkou ETC. Průměrná cena mýtného pro osobní vozidla do výšky 1,9 metru je zhruba 6 eur/100 km.
  • Dálniční známka ve Slovinsku: Ve Slovinsku se dálniční mýtné platí elektronicky. Cena závisí na velikosti vozu. Například pro osobní vozy je cena za týdenní známku 16 eur.
  • Dálniční známka v Maďarsku: V Maďarsku také platí elektronická dálniční známka. Cena závisí na skupině vozu. Například pro osobní vozy je měsíční známka 15,71 eur.
Zdroj: Youtube

Je důležité si zjistit aktuální ceny a platby za tunely a dálniční mýtné až před samotnou cestou, protože se mohou měnit.

Tipy pro úsporu peněz

Pokud chcete ušetřit peníze při cestě do Chorvatska, můžete zvážit několik tipů:

  • Plánujte trasu dopředu a vyberte nejvhodnější variantu s ohledem na náklady na tunely a mýtné.
  • Využijte neplacené trasy tunelů, a vyhněte se tak zbytečným poplatkům.
  • Zjistěte si aktuální informace o cenách tunelů a mýtném a připravte si dostatečnou hotovost nebo vhodné platební karty.
  • Využijte možnosti elektronických dálničních známek, které jsou pohodlnější a mohou nabízet výhodnější ceny.
  • Plánujte cestu mimo hlavní turistickou sezonu, kdy jsou vyšší ceny a větší provoz na silnicích.

Cesta do Chorvatska autem může být skvělým zážitkem, pokud se správně připravíte a vyberete nejvhodnější trasu. S trochou plánování a informací o poplatcích za tunely a mýtné můžete ušetřit peníze a cestování si lépe užít.

Zdroje: e15.cz, auto.cz, autotrip.cz