Ztratit se v neznámém terénu může být potenciálně nebezpečné. Nicméně, s dostatečnou přípravou a znalostí správných postupů, můžete minimalizovat riziko a zajistit si přežití v případě nouze. Co byste měli udělat, abyste přežili?

Předtím než se vydáte na svou turistickou výpravu, je klíčové se správně připravit. Nejprve si zjistěte informace o daném terénu, který plánujete navštívit. Nezapomeňte si vyhledat jeho charakteristiky, počasí, obtížnost tras a případné nebezpečí. To vám pomůže lépe se připravit na to, co můžete očekávat a co bude dobré si s sebou vzít.

Výbava je základ

Dalším důležitým krokem je správná výbava. Měli byste vždy mít na sobě

Dalším důležitým krokem je správná výbava. Měli byste vždy mít na sobě pohodlné a vhodné oblečení a na nohou obuv, která je přizpůsobena danému terénu a počasí. Myslete také na náhradní oblečení a dostatečné množství potravy a vody. Přibalte si mapu, kompas, svítilnu, zápalky, nožík a mobilní telefon s nabitou baterií.

Tajemství úspěšné turistické výpravy

Problémům je lepší předcházet, než je následně řešit. Abyste se vůbec nedostali do situace, kdy se ztratíte, je důležité dodržovat několik základních pravidel. Prvním je sdělit někomu blízkému svůj plán výpravy, včetně tras a předpokládaného času návratu. Pokud se nestihnete vrátit včas, bude někdo informován a určitě se postará o zahájení hledání.

Dalším důležitým pravidlem je zůstat na vyznačených turistických trasách. Odchýlení se mimo ně může vést k dezorientaci a dlouhému zbytečnému bloudění. Když už se ale přece jen omylem ocitnete mimo trasu, vraťte se na ni co nejrychleji, ať už s pomocí mapy nebo třeba navigace v chytrém telefonu nebo pro zasloužilé turisty je tada také možnost využití kompasu. Při hledání cesty se spoléhejte na své orientační schopnosti a sledujte přírodní znaky jako řeky, hory nebo stromy, které vám mohou pomoci najít správný směr.

Boj s chladem a zachování tepla

Přežití v divočině vyžaduje také určité dovednosti. Udržet tělo v teple je klíčové pro přežití, pokud jste se ztratili v přírodě, zvláště v chladném počasí.

  1. Najděte úkryt: Prvním krokem by mělo být najít nebo postavit úkryt, který vás ochrání před větrem, deštěm nebo sněhem. To může být přirozený úkryt, jako je jeskyně nebo hustý les, nebo můžete postavit vlastní úkryt z dostupných materiálů. Použí tlze větve, listí nebo dokonce i sníh.
  2. Izolujte se od země: Země může odebírat hodně tepla, takže se pokuste izolovat se od ní co nejvíce. To může znamenat, že si pod sebe položíte vrstvu suchých listů, větví nebo nečekaně i sněhu.
  3. Udržujte se v suchu: Mokré oblečení vám způsobí ztrátu tepla rychleji. Pokud je to možné, snažte se udržet se a své oblečení v suchu. Jestliže se přece jen oblečení navlhčí, pokuste se ho usušit třením nebo na slunci.
  4. Zapalte oheň: Oheň je skvělý zdroj tepla a může také pomoci vysušit mokré oblečení a uvařit jídlo. Pamatujte, že budete potřebovat zápalky, zapalovač nebo jiný zdroj jiskry k zapálení ohně.
  5. Zachovejte energii: Čím více se pohybujete, tím více tepla tělo vytváří, ale také tím více energie spotřebuje. Pokud nemáte dostatek jídla, je lepší zůstat v úkrytu a šetřit energii.
  6. Zahřívejte se zevnitř: Pokud máte k dispozici jídlo a vodu, vypijte teplou tekutinu, pokud je to možné, nebo snězte kalorické jídlo, aby tělo vytvořilo vnitřní teplo.

Přitulit se k ostatním: Jste-li ve skupině, můžete využít lidské tělo jako zdroj tepla tím, že se k sobě přitulíte.

Dobrý hospodář přežije déle

Pokud se ocitnete v divočině s omezeným množstvím potravy a vody, je důležité správně hospodařit s dostupnými zdroji. Můžete hledat potravu ve formě divokých plodů, bobulí nebo drobných živočichů. Dejte však pozor na jedovaté rostliny a zvířata, která by vám mohla ublížit. Voda je nezbytná pro přežití, takže hledejte zdroje vody, jako jsou potoky, řeky nebo dešťová voda, a snažte se ji vyčistit před konzumací.

Zdroj: Youtube

V nouzi neztratit naději

V případě nouze je také důležité zůstat klidný a neztrácet naději. Zkusit signalizovat pomoc je důležité, pokud je to možné. Můžete vytvořit dýmový či ohňový signál, nebo zanechat zřetelné stopy, které mohou pomoci záchranářům vás najít. Pokud jste v dosahu mobilního signálu, zavolejte na tísňovou linku a sdělte svou polohu.

Je potřeba si uvědomit, že při pěší turistice v neznámém terénu může dojít k tomu, že se ztratíte. Nicméně, s přípravou, znalostí postupů a klidnou myslí, můžete zvýšit svou šanci na přežití. Takže při pěší turistice buďte obezřetní, pečlivě se připravte a užijte si krásy přírody s vědomím, že jste na to připraveni i na případné nečekané události.

Zdroje: rozhlas, freerangeamerican, savetheredwoods