Blíží se léto, a tak spousta Čechů plánuje svou dovolenou. Pokud toužíte po středozemním klimatu a azurově modrém moři, může vás oslovit Chorvatsko. Tato oblíbená destinace nabízí turistům nejen krásné pláže, ale i bohatou historii a kulturu. Lze sem dorazit různým způsobem, každý si tak vybere dle osobních preferencí. Chorvatsko jde procestovat vlastním autem, pohodlně vlakem, rychle letadlem, ale i levněji autobusem. Ať už si vyberete jakoukoli možnost, cesta do Chorvatska má svá specifika. Jaká je nejlepší varianta pro vás?

Vlastním vozem: Svoboda pohybu

Pro ty z vás, kdo mají rádi svobodu a pružnost cestování, je jízda vlastním autem nejspíš tou pravou volbou. Je ale třeba počítat s několika náklady. Ať už si zvolíte jakoukoli trasu, vždy budete projíždět několika zeměmi. Měli byste tedy počítat s nákupem dálničních známek a zaplacením mýtného.

  • Česká republika – dálniční známka na 10 dní (310 korun) a na 30 dní (440 korun)
  • Slovensko – dálniční známka na 10 dní (12 eur) a na 30 dní (17 eur)
  • Rakousko – dálniční známka na 10 dní (9,9 eura) a na 2 měsíce (29 eur)
  • Slovinsko – dálniční známka na 7 dní (15 euro) na měsíc (30 euro)
  • Maďarsko – dálniční známka na 10 dní (5 500 forintů) a na měsíc (8 900 forintů)
  • Chorvatsko – nekupuje se klasická dálniční známka, ale je třeba zaplatit mýtné, jehož výše se odvíjí od délky projetého úseku.

Nemůžeme zapomenout ani na cenu paliva. Cena záleží samozřejmě na spotřebě. Při průměrné spotřebě 8 litrů/100 kilometrů, vás cesta z Prahy do Splitu s natankováním v Česku (cena z konce května) bude stát přibližně 3 000 korun. Nejvýhodnější je tankovat v Chorvatsku (cesta by vyšla asi na 2 600 korun), nejdráž vychází Rakousko (asi 2 969 korun).

Cesta vlakem: Bezpečně po kolejích

Cesta vlakem je další dobrou volbou, zejména pro ty, kteří hledají pohodlí a relaxaci. Nejlepší na tom je, že vaše dovolená začne již ve chvíli, kdy nastoupíte do vlaku. Pokud vyberete přímý spoj z Prahy do Rijeky, můžete očekávat cestu dlouhou necelých 18 hodin. Cena jízdenky se pohybuje od 690 Kč výše, v závislosti na konkrétní variantě kupé a obsazenosti vlaku.

Letecky: Rychle a pohodlně

Pokud jde o rychlost, cesta letadlem je bezpochyby nejlepší volbou. Let z Prahy do některé z oblíbených destinací - Splitu, Dubrovníku nebo Zadaru - trvá přibližně 90 minut. Tento způsob dopravy sice šetří čas, ale už méně vaši peněženku. V hlavní sezoně zaplatíte za letenku i několik tisíc korun.

Zdroj: Youtube

Autobus: Spolehlivý a levný způsob cesty

Autobusová doprava je další možností, jak se dostat do Chorvatska. Několik dopravních společností nabízí autobusové spoje za přijatelné ceny. Cesta může být sice delší, ale je finančně dostupná. Zpáteční jízdenka se pohybuje v závislosti na termínu zhruba kolem 1 500 až 2 500 korun.

V závěru je důležité zdůraznit, že výběr dopravy do Chorvatska je vždy individuální a závisí na vašich preferencích, finančních možnostech a požadavcích na komfort. Ať už si vyberete jakoukoli možnost, těšte se na dovolenou plnou slunce, moře a pohody u Jaderského moře.

Zdroje: cnn.iprima, e15, garaz