Jak by vypadala Země bez ledovců

Zastavme se však na chvíli u ještě temnějšího scénáře – kdyby se hladina moří zvedla o hrozivých sedm metrů, což by podle některých odhadů proměnilo města jako Londýn v podmořskou Atlantidu. Tento scénář se může za určitých okolností skutečně naplnit, a to za asi 5 000 let. To nám ještě dává šanci přijmout nezbytná opatření.

Předělání geografické mapy světa

Nyní se však vrhněme do vod představivosti a zjistěme, co by se stalo, kdyby se jednoho rána polární ledovce ztratily. Jak by tato nová, záhadná Země vypadala? Jak by ovlivnila naše životy?

Naše cesta začíná v Americe. Florida a většina pobřeží Mexického zálivu jsou nyní pod vodou. San Francisco je ostrovním rájem a Kalifornský záliv sahá až k San Diegu. Aljaška je pouhý stín své bývalé slávy, zatímco města jako New York, Havana, Miami a Boston jsou oceánské ponorky. V Jižní Americe je Amazonka novým Atlantským oceánem a města jako Buenos Aires a Rio de Janeiro jsou nyní nádhernými podmořskými ruinami.

Zdroj: Youtube

Evropa: Od pevniny k souostroví

V Evropě jsou země jako Nizozemsko, Belgie a Dánsko malými ostrovy uprostřed rozsáhlého moře. Londýn, Barcelona, Amsterdam a další města se rozloučily se svou slávou. Severní Afrika je nyní domovem nového moře, které je spojené se Středozemním, Černým a Kaspickým mořem.

Asie: Od nejlidnatější oblasti ke dnu moře

Asie, kdysi domov 600 milionů lidí, je nyní podmořským královstvím. Indie a Bangladéš ztratily svá velká města, zatímco Indonésie je o polovinu menší. V Austrálii se jezera stala jedním velkým mořem a většina tichomořských ostrovů je teď pod vodou.

Antarktida, nový domov lidstva

Naším jediným světlým bodem je Antarktida, nyní domov nového souostroví, které by mohlo poskytnout zbrusu nové životní prostředí. Ale jak bychom se my, lidé, vyrovnali s těmito změnami? Jak bychom se postavili vyhnanství, ekonomickému kolapsu, válce o zbytky zdrojů a katastrofickým změnám v životním prostředí?

Kolaps globální ekonomiky a následná válka o zdroje

Střetli bychom se s chaosem, nedostatkem základních zdrojů a byli bychom nuceni přežít v novém světě bez infrastruktury a bezpečí. V takové situaci by se život na Zemi změnil natolik, že by byl téměř nepředstavitelný.

Před tímto děsivým scénářem se můžeme ochránit tím, že se budeme snažit omezit emise skleníkových plynů, chránit životní prostředí a hledat udržitelné alternativy. Každý z nás má svou roli, ať už jde o snížení spotřeby fosilních paliv, podporu obnovitelných zdrojů energie nebo ochranu přírodních rezervací. Jedině tak můžeme snížit riziko nejhoršího scénáře a zajistit, aby naše planeta zůstala životaschopným a krásným domovem pro budoucí generace.

Zdroje: scoop.upworthy.com, zmescience.com, nationalgeographic.com