Historický význam USS Jacob Jones

USS Jacob Jones byl prvním americkým torpédoborcem, který byl potopen při nepřátelské akci, což mu dodává zvláštní místo v historii válečného námořnictva. Loď byla navržena a postavena ještě před vstupem Spojených států do první světové války a byla součástí třídy Tucker. Její potopení v roce 1917 bylo tragické nejen pro 66 členů posádky, kteří přišli o život, ale také pro vojenskou historii a námořnictvo jako celek.

Zdroj: Youtube

Jak byla USS Jacob Jones objevena?

Potápěči týmu Dark Star pod vedením Dominica Robinsona strávili týdny výzkumem námořních map a hydrografických dat. Pomohlo jim to redukovat možná místa, kde by mohl vrak ležet. "Bylo to jako hledání jehly v kupce sena, ale o to víc vzrušující," prozradil Dominic.

Po několika dnech potápění, které následovaly po pečlivé přípravě a plánování, konečně nalezli to, co hledali. "Našli jsme loď hned druhý den potápění," řekl Dominic. "Jednoznačně jsme ji identifikovali díky jménu, které bylo vidět na částech vraku."

Technické výzvy

Nalézt vrak v takové hloubce a za tak nepříznivých podmínek není procházkou růžovým sadem. "Měli jsme před sebou řadu výzev. Od dekomprese až po technické problémy s vybavením," vysvětlil Robinson. Výzkum byl natolik komplexní, že potápěči museli používat speciální směsi plynů a několik různých fází dekomprese, aby se bezpečně vrátili na povrch.

Hrdinství a lidskost v tragédii

Během svého průzkumu potápěči nenalezli žádné lidské ostatky, ale objevili pozůstatky, které odkazují na hrůzné okolnosti potopení lodi. "Ohnutá hřídel lodního šroubu nám ukázala, jakým traumatem muselo plavidlo projít," uvedl Dominic.

Mnoho lidí bylo fascinováno příběhy hrdinství, které přeživší muži z Jacob Jones vyprávěli. Velitel německé ponorky, kapitán Hans Rose, například projevil mimořádnou laskavost, když zachránil dva těžce zraněné členy posádky a následně rádiem sdělil Američanům jejich polohu.

Objev USS Jacob Jones je významným příspěvkem k našemu chápání námořní historie a první světové války. "Je to vzrušující nález s obrovským historickým významem," zdůraznil Dominic Robinson. "Je to připomínka nesmírných obětí, které byly přinášeny v námořních bitvách, a rovněž ukázka toho, jak moc jsme za poslední století pokročili v námořní technice a bezpečnosti."

Tento nález tak představuje nejen technický úspěch, ale také možnost vzpomenout si na všechny ty, kteří na lodi sloužili, a na hrdinství i tragédii, které se v té době odehrávaly na volném moři. Je to připomenutí, že v hlubinách oceánů leží stále neodhalené kapitoly lidské historie, které čekají na své objevení.

Zdroje: dailymail.co.uk, bbc.com, cbsnews.com