Dvanáctiletý Jackson Oswalt z Texarkany ve státě Arkansas se vydal na neobvyklou vědeckou cestu, která ho dovedla k dosažení úžasného úspěchu. Před dvěma lety se totiž rozhodl postavit jaderný reaktor přímo v garáži svých rodičů. Zatímco většina jeho vrstevníků tráví volný čas hráním her nebo sledováním filmů, Jackson se ponořil do fascinujícího světa vědy.

Vědecká cesta Jacksona Oswalta

Jeho příběh začal, když jednoho dne náhle prozřel a uvědomil si, že by rád dělal něco, co má skutečný smysl a vliv na svět. Přestal se soustředit jen na videohry a začal hledat novou výzvu. A tou se stala jaderná fúze. Mladý Jackson začal studovat fyzikální témata na internetu, sledoval videa zahrnující jadernou fyziku a metody fúze.

Zakoupit, sestavit, testovat

Oswaltův projekt nebyl nijak malý. Věděl, že na stavbu jaderného reaktoru bude potřebovat speciální součástky, které není snadné sehnat. Ale to ho neodradilo. S podporou svých rodičů, kteří jej motivovali a finančně podpořili, nakupoval potřebné komponenty na čínském internetovém portálu. Celý proces byl velmi nákladný, a tak rodiče utratili několik tisíc dolarů za součástky, a navíc investovali do zabezpečení zařízení pro správný provoz reaktoru.

Zdroj: Youtube

Cenné rady z on-line komunity

Jackson se obrátil také na internetové fórum amatérských fyziků z Open Source Fusor Research Consortium, kde získával cenné rady a informace pro svůj projekt. Ačkoli jeho rodiče sami o jaderné fyzice mnoho nevěděli, podporovali ho a doufali, že jejich syn uspěje.

Po mnoha pokusech a chybách se Jacksonovi konečně podařilo dosáhnout svého cíle. Krátce před svými třináctými narozeninami na začátku roku 2018 provedl jadernou fúzi a postavil svůj vlastní jaderný reaktor. Tento úspěch byl mimořádný a jeho rodiče byli hrdí na odhodlání a výkon svého syna.

Virální příběh mladého génia

Oswaltův příběh se stal okamžitě virálním a přitáhl pozornost médií. Stal se inspirací pro mnoho mladých lidí, kteří by si chtěli také vyzkoušet něco mimořádného. Ačkoli není jasné, zda je Jackson Oswalt skutečně nejmladším člověkem na světě, který dosáhl takového úspěchu, jeho výkon je nezpochybnitelně pozoruhodný.

Oswaltovy plány do budoucna

Oswaltova vědecká dráha však teprve začíná. Mladý vědec má již další plány do budoucna. Sní o větším jaderném reaktoru a nejspíše se bude nadále věnovat výzkumu v oblasti jaderné fúze. Jeho odhodlání a zájem o vědu slibují velký potenciál pro budoucí kariéru v tomto oboru.

Příběh Jacksona Oswalta je inspirativní ukázkou toho, že i mladí lidé mohou dosáhnout mimořádných vědeckých úspěchů, pokud mají dostatečnou dávku odhodlání, motivace a podpory. Doufejme, že jeho příběh poslouží jako povzbuzení pro další nadějné vědce a vědkyně, kteří budou následovat jeho vzor a přinášet světu nové objevy a poznání.

Zdroje: www.businessinsider.com, futurism.com, www.sciencetimes.com