Dolomity, převážně vápencový masiv Italských Alp, byly před 250 miliony let jako korálové atoly skryté pod hladinou pravěkého moře. Bílé, bizarně rozeklané vápencové skály dostaly jméno po Francouzi Déodatu de Dolomieu, který je už koncem 18. století objevil geologicky. Jako turistický cíl ovšem zažívají boom až v našich letech.

Sella Ronda je mezi českými lyžaři známá. Lyžařský okruh přes čtyři významná sedla Gardena, Campolongo, Pordoi a Sella je zážitek, na který se nezapomíná.
Obří nakupeninu divoce vyhlížejících skal můžete ale kolem dokola objet také na kole. Přestože i v létě jsou k dispozici lanovky, je to náročná, byť krásná cyklistika.
Obejít masiv Sella je také možné po svých, ale zabere to pár dnů.


V horských chatách (rifugio) po trase však na vás čeká srdečná pohostinnost a výborná místní kuchyně. „Češi k nám zatím v letní sezoně nejezdí v takovém počtu jako v zimě. Možná zatím nevědí, že i v létě je tu co nabídnout, jak těm, kteří si potrpí na aktivní dovolenou, tak i rodinám s dětmi. Třeba v novém centru Dolaondes v Canazei se děti vyřádí v bazénech a dospělí si užijí wellness,“ říká naše průvodkyně Alice Tivelli z turistického centra Val di Fassa. Rodiny s dětmi zvládnou také lehčí, procházkové túry. Například vyjet lanovkou na Terasu Dolomit (La Terrazza delle Dolomiti) a projít se po tabuli masivu Sella.


O masivu, který vypadá, jako kdyby mezi štíty Dolomit spadl odněkud z vesmíru, jsem se od Alice žádné báje nedozvěděla. Ale jinak by se z dolomitských legend dala sestavit pohádková knížka. Jedna z nejhezčích je o králi Laurinovi.


Romanticky vysvětluje jev pro Dolomity typický – při západu a východu slunce se „bledé hory“ barví do purpurové, nachové a růžové barvy. Enrosadira, jak se tento unikátní fenomén nazývá v italštině, vznikla prý kvůli lásce. Nezapomeňte si štíty hrající všemi odstíny růžové nafotit! Tyhle snímky budou stoprocentně hvězdami vašeho dovolenkového alba.


Ulovit do něj nějakou fotku sviště, kamzíka nebo srnce se vám jako šéfkuchaři a vášnivému fotografovi přírody Marku Mazzelovi, který vystavuje každé léto v některé z obcí Val di Fassa (ano, i řadu výstav, koncertů pod širým nebem a muzeí tu můžete o letní dovolené navštívit), asi nepodaří. Ale fotek domácích zvířat můžete mít, co hrdlo ráčí. Stačí se ubytovat na některé z mnoha farem. Agroturismus je ve Val di Fassa velmi populární.

Agritur Majon da Mont ve Vigo di Fassa otevřeli Filippo a Elisa Rasomovi loni v červnu. Eco-friendly farma je jejich splněný sen. Šťastná je tu i jejich dvouletá dcera Sofi e, stejně jako děti hostů. I dospělí si tu báječně odpočinou. V pokojích zařízených postaru poctivým dřevěným nábytkem s výhledem do lesa nebo na louku lemovanou panoramatem hor v absolutním tichu se nádherně spí.

A když ráno sejdete ke snídani, čekají vás tu Elisiny domácí marmelády, čerstvé mléko, domácí štrúdl… Ze surovin převážně vlastních nebo od okolních farmářů připravují v Majon da Mont i obědy a večeře. Na kvalitě jídla si tu zakládají stejně, jako na ekologickém vytápění dřevem nebo na ohřevu vody solárními panely. A sušenými fíky plněné taštičky ciajoncie či kulaté knedlíky – canederli, ladinské speciality, jsou tu opravdu výborné.

Užitečné adresy:
www.fassa.com
www.canazei.org
www.dolaondes.it
www.agriturmajondamont.it

GEO POZNÁMKY DOLOMITY – horský hřbet, který je součástí Jižních Alp, je ohraničený řekami Eisack a Adiže na západě, Sextenským potokem a Piavou na východě, Pustertalem na severu a městem Adordo na jihu. Bizarní skalní formace, zvané také bledé hory, se „červenají“ díky vysokému obsahu magnézia ve vápenci. Unikátní jsou tu klimatické podmínky – ze severu jsou chráněné alpskými hřebeny, ale jižní větry typu fén tu nevanou. Slunce svítí 300 dnů v roce.