Teorie mnohočetné inteligence
H. Gardner říká, že si většina z nás své schopnosti ani neuvědomuje. Každý z nás zpracovává informace jiným způsobem, podle toho, jaká inteligence u něho převažuje. Aby jedinec o svých schopnostech a dovednostech mohl získat lepší představu, doporučuje Gardner seznámit se s jeho teorií. Pokud člověk pochopí své přednosti, může na svých silných stránkách stavět a zdokonalovat je. Tento psycholog také nevylučuje, že dle jeho teorie jsou mnozí „inteligentní“ po více stránkách.
Čtěte také
Osm typů inteligence
Lidé, kteří mají prostorovou inteligenci, si velmi dobře dokážou v mysli zobrazit abstraktní věci, mají schopnost prostorového uvažování. Bez problémů zpracují pokyny, orientují se v mapách a grafech. Rádi čtou, píší a malují. Snadno složí puzzle a vyluští hádanky.
Silná stránka: vizuální a prostorový úsudek.
Ti, kteří vynikají v koordinaci rukou a očí, dobře se pohybují a jsou fyzicky a sportovně zdatní a obratní, rádi tvoří a pracují rukama, mají vysokou tělesně-pohybovou inteligenci.
Silná stránka: fyzický pohyb, motorika.
Jedinci s hudební inteligencí rádi zpívají a hrají na hudební nástroje
Jedinci s hudební inteligencí rádi zpívají a hrají na hudební nástroje. Mají smysl pro rytmus, vnímají tóny, melodii i barvu hlasu. Pamatují si písně a melodie, znají noty a akordy a často mají hudební znalosti. Dokážou složit píseň nebo skladbu.
Silná stránka: cit pro rytmus a hudbu.
Další z typů je jazyková inteligence. Vyznačuje se velkým citem pro význam slov, rytmus a skladbu vět. Jazykově inteligentní člověk dobře píše a vypráví, hezky se vyjadřuje, rád si povídá. Dokáže dobře vysvětlovat, má dobrou paměť a širokou slovní zásobu. Často i smysl pro humor.
Silná stránka: slova, jazyk a psaní.
Ten, kdo dokáže logicky rozebrat a řešit problémy a vědecky je zkoumat, snadno zvládne složité výpočty a matematické operace má logicko-matematickou inteligenci. Takový člověk rád uvažuje, přemýšlí i provádí vědecké experimenty.
Silná stránka: schopnost rozebrat problém, matematika.
Čtěte také
Interpersonální inteligence je velmi dobrá schopnost komunikovat s lidmi, vnímat jejich nálady, pocity, porozumět ostatním. Lidé, kteří mají tuto inteligenci vysokou, umí odhadnout emoce, přání a záměry ostatních. Dobře se vyjadřují, mají dobré vztahy, umí řešit konflikty a vidět situace z mnoha pohledů.
Silná stránka: pochopení a dobré vztahy.
Vysoká vnímavost k vlastním pocitům, obavám a schopnost chápat je znak intrapersonální inteligence. Lidé s touto inteligencí si velmi dobře uvědomují své silné a slabé stránky a mají vysoké sebevědomí. Jsou to však často snílci.
Silná stránka: sebepozorování a sebereflexe.
Posledním z typů je naturalistická inteligence, vztah k přírodě. Podle Gardnera jsou tito lidé velmi spjati s přírodou, zajímá je životní prostředí a vše, co s přírodou souvisí. Baví je botanika, zoologie i biologie. Jsou velmi vnímaví i na nepatrné změny ve svém okolí. Rádi chodí do přírody, táboří a starají se o zahrádku, pěstují rostliny.
Silná stránka: hledání vzorů a vztahů k přírodě.
To, že v testech inteligence nedosáhneme nejvyššího počtu bodů, nemusí znamenat, že nejsme inteligentní
Našli jste se?
Teď, když jste si přečetli hlavní rysy jednotlivých typů inteligence, můžete si své schopnosti otestovat. H. Gardner má jednoduchý návod. Jednotlivé typy ohodnoťte body od 1 do 5. Skupině se schopnostmi, které jsou pro vás přirozené, dejte nejvyšší počet bodů. Pokud máte pocit, že k určitému typu vůbec nepatříte, dejte mu jeden bod. K přiřazení bodů můžou pomoci i uvedené charakteristiky. Pokud máte problém ohodnotit se sami, zeptejte se přátel, jak vás vnímají oni. Můžete se také zamyslet, co jste měli rádi v mládí. V dětství obvykle chceme dělat to, co úzce souvisí s našimi vrozenými schopnosti, inteligencí. Jak Gardner říká, je to rychlý a jednoduchý testík, může ale pomoci lépe pochopit naše silné stránky, dovednosti a zájmy a poznat se. To, že v testech inteligence nedosáhneme nejvyššího počtu bodů, nemusí znamenat, že nejsme inteligentní.
Zdroje: www.cnbc.com, www.verywellmind.com