Na světě je stále mnoho památek, které v sobě ukrývají mnohá tajemství. Jedno z takových neuvěřitelných míst je i chrám Padmanabhaswamy v Thiruvananthapuramu v Kérale, provincii na jihozápadním pobřeží Indie. Tento chrám je známý svým bohatstvím, které ukrývaly krypty pod chrámem. Je jich celkem šest, ale archeologové dosud za přísných policejních opatření otevřeli jen pět z nich. Šesté dveře si dosud nikdo otevřít netroufl, údajně kvůli kletbě, která by po otevření mohla přinést obrovské neštěstí.

Tajemné a bohaté místo uctívání

Historie chrámu Padmanabhaswamy sahá až do 6. století našeho letopočtu. Je zmiňován v mnoha starověkých pramenech a jeho název "Padmanabha" odkazuje na boha Brahmu sedícího na lotosu. Chrám je považován za nejbohatší místo uctívání na světě díky darům, které dostává od věřících. Jeho architektura je jedinečnou směsí keralských a drávidských stylů.

Pátrání po pokladu

Pod chrámem se nachází šest ohromných krypt. V roce 2011 byla vytvořena sedmičlenná komise, která je měla prozkoumat. Každou z šesti komnat označili archelogové písmeny A, B, C, D, E a F. Když odborníci postupně krypty otevřeli, zjistili, že je uvnitř obrovský poklad v podobě zlatých mincí, diamantových šperků, drahých kammenů, zlatých soch i trůnů. Jeho hodnota je odhadována na více než 20 miliard dolarů (465 miliard korun).

Zdroj: Youtube

Dveře kmístnosti označené písmenem B ale zůstaly zavřené. Masivní dveře totiž zdobí dvě obrovské kobry, které podle věřících věští kletbu. Představa, že kdo se pokusí dveře otevřít, přivolá obrovské neštěstí, je tak velká, že ani nejvyšší indický soud zatím nedal s otevřením místnosti souhlas. Zvláštní je i fakt, že dveře na sobě nemají žádnou kliku či jiný otevírací mechanismus.

Záhadná mantra, kterou nikdo nezná

Existuje prý jediná možnost, jak dveře bezpečně otevřít. Místnost je údajně uzavřena zámkem, který funguje na zvukových vlnách. Jde o tajemství nejvyšších svatých, kteří kdysi žili v oblasti Himalájí. Žádný z nich, který by záhadnou mantru znal a uměl ji zazpívat, však už nežije.

Dnes samozřejmě existuje řada moderních technologií, díky kterým by se daly dveře snadno otevřít. Místní svatí ale Indii i celý svět před tímto krokem důrazně varují. Následky by podle nich mohly být katastrofální.

Osud světa leží v rukou soudu

I bez otevření poslední krypty však zůstává chrám Padmanabhaswamy jednou z nejbohatších svatyní na světě a přitahuje mnoho turistů i věřících. Chrám v současné době spravují potomci královské rodiny, jejichž předci kdysi chrám nechali postavit.

Indický soud má na stole už od roku 2016 petici za otevření tajemné místnosti s označením B. Právě potomci královské rodiny i mnozí duchovní však proces zuby nehty blokují. Ukáže až čas, jestli zvítězí touha po odhalení tajemství a vědecký výzkum, nebo víra, která je v Indii hluboce zakořeněná.

Zdroje: timesnownews.com, herzindagi.com, timesofindia.indiatimes.com