Brazílie rozhodně není jen země, kde se konají bujaré karnevaly, kde si můžete vychutnat nekonečné pláže či zavítat do deštného pralesa. Méně známá, ale o to více fascinující stránka Brazílie se skrývá v Atlantském oceánu, jen kousek od pobřeží největšího města Sao Paula. Jde o Ilha da Queimada Grande, tichý ostrov obklopený tajemstvím a záhadou, kde na vás doslova na každém kroku číhá smrrt.

Krása skrývající nebezpečí

Ilha da Queimada Grande je místo, které při prvním pohledu očaruje svou nedotčenou krásou. S jeho bujnou zelení a malebným majákem, který vyčnívá nad horizontem, se může zdát jako dokonalé místo pro únik od shonu brazilských měst. Tento ostrov však skrývá tajemství, které už před více než sto lety odrazilo snahy o jeho osídlení. Od té doby ostrov zůstal neobydlený. Výjimku mají pouze výzkumníci a také námořníci, kteří se starají o údržbu majáku.

Výjimečný obyvatel ostrova

Na Hadím ostrově, který se rozprostírá na přibližně 43 hektarech, se na každém čtverečním metru může potenciálně skrývat jedovatý had křovinář ostrovní. Tento chřestýšovitý had měřící přibližně 0,7 metru se vyskytuje výhradně zde. Jeho jed patří mezi nejnebezpečnější na světě, dokáže bez okolků usmrtit ptáka a pokud uštkne člověka, může mrt nastat do pouhé jedné hodiny. Každá sekunda po uštknutí představuje pro lidské tělo pekelnou bolest, v okolí rány se velmi rychle začně rozpadat tkáň. Navzdory této hrůzné síle je populace ostrovního křovináře ohrožena a její počet se pohybuje pouze mezi dvěma a čtyřmi tisíci jedinci.

Legenda versus realita

Ostrov je obestřen řadou legend a příběhů. Jedna z nich vypráví o pirátech, kteří zakopali svůj poklad na ostrově a přivezli na něj jedovaté hady, aby ho chránili. Bohužel skutečnost je o něco méně zajímavější. Před 11 000 lety se hladina moře zvedla natolik, že izolovala ostrov Ilha da Queimada Grande od pevninské Brazílie, což vedlo k jedinečnému vývoji hadů na ostrově.

Od roku 1984 je ostrov chráněn jako přírodní rezervace a smějí na něj vstoupit jen lidé, kteří mají speciální povolení. Opatření nejsou zavedena pouze kvůli ochraně lidí, ale také kvůli ochraně jedinečného ekosystému hadů. Bohužel ostrov láká nejen turisty a výzkumníky, ale také pytláky. Ti zde loví hady, aby je následně prodali na černém trhu.

Zdroj: Youtube

Hadi jsou terčem pytláků z prostého důvodu. Jed plazů je totiž cenným artiklem - vyrábí se z něj některé léky. Ten první odborníci vyvinuli již před více než čtyřiceti lety. Ukázalo se, že jedem krovináře se dá například velmi účinně léčit třeba vysoký krevní tlak. Tomu odpovídá i cena hadů. Na černém trhu si pytláci za jednoho plaza účtují asi 700 tisíc korun. A kvůli tak vysokému zisku neváhají na ostrov vstoupit a riskovat svůj život. Běžní lidé by ale měli zákaz vstupu na ostrov respektovat a jeho krásu raději obdivovat jen zpovzdálí. Bolestivá smrt totiž za krátký adrenalinový výšlap po ostrově rozhodně nestojí.

Zdroje: g1, wikipedia, itanhaem