Ostrov dlouhověkosti a štěstí

Ikaria se nachází asi 48 kilometrů od tureckého pobřeží. Na první pohled jde o tradiční řecký ostrov s typickými krásnými zátokami, skalnatými útesy, strmými údolími a svěžími olivovými háji. Čím se však odlišuje, jsou jeho obyvatelé. Jejich myšlení, chování a způsob života zůstávají nedotčeny moderním světem. Jsou to veselí, optimističtí a pohostinní lidé, kteří vítají návštěvníky. Ovšem největší uznání získávají díky své výjimečné dlouhověkosti.

Čtěte také

Průzračná voda Atlantického oceánu a rudé krajina jasně vystihují drsné Lanzarote, nejsevernější z Kanárských ostrovů.

Čtěte také

Lanzarote, Kanárské ostrovy: Rudý, žhavý a malebný ostrov

Ikaria se pyšní statusem modré zóny. Modré zóny jsou regiony po celém světě, kde obyvatelé překonávají průměrnou délku života a často dosahují věku 90 let a více. Vedle Ikarie sdílí tuto prestižní pozici také Sardinie, Okinawa, Nicoya a Loma Linda. Zatímco průměrná délka života v Řecku je 79,78 let, s méně než 5 % populace ve věku 80 let a více, Ikaria se vymyká statistikám. Vědci se snaží objasnit, co přesně stojí za výjimečností tamních obyvtel.

Nádherné čisté moře, zlatý písek a milí lidé – co víc si přát? Nádherné čisté moře, zlatý písek a milí lidé – co víc si přát? Zdroj: Shutterstock

Jaký je klíč k mládí a vitalitě?

Vědci se již dlouhou dobu zajímají o tento fenomén a snaží se rozluštit klíč k tajemství obyvatel Ikarie. Jeden z hlavních faktorů spočívá v jejich zdravé stravě. Lidé se zde spoléhají na místní produkty, které jsou bohaté na čerstvé plodiny, obiloviny, luštěniny, zeleninu a ovoce. Olivový olej, ořechy a byliny jsou nedílnou součástí jejich jídelníčku. Tato tradiční středomořská strava je skvělým zdrojem vlákniny, antioxidantů a zdravých tuků, které přispívají k jejich výjimečnému zdraví.

Přirozená fyzická aktivita je dalším klíčovým faktorem. Automaticky začleňují pohyb do svého každodenního života. Jejich práce v zemědělství, chovu dobytka, včelařství, tesařství, rybolovu a vinařství vyžaduje pravidelnou fyzickou námahu. Tato aktivita jim pomáhá udržovat si zdravou kondici, sílu a pohyblivost i v pokročilém věku.

Čtěte také

Ostrov Roatán, Honduras

Čtěte také

Ostrov Roatán: Kouzelný ostrůvek z Karibiku

Jednoduchost a společenský život jako zdroj štěstí

Ale nejen strava a pohyb hrají roli vysokého věku obyvatel Ikarie. Jejich životní styl je jedinečný. Panuje zde klidná atmosféra a lidé tu nepodléhají stresu moderní doby. Naopak si plnými doušky užívají život v souladu s přírodou a jednoduchostí. Společenský život je pro ně důležitý a často jsou součástí rozsáhlé rodinné sítě, která jim poskytuje pocit sounáležitosti a podpory.

Je také důležité si uvědomit, že dlouhověkost souvisí s mnoha faktory, a to včetně genetiky, životního prostředí a sociálního uspořádání. Ikaria byla obdařena unikátní kombinací těchto prvků, která může hrát roli v prodlužování a zdravém stárnutí života jejích obyvatel.

Ukázalo se také, že na Ikarii žije hodně nekuřáků a že místní si pravidelně dopřávají odpolední siestu s krátkým spánkem. I tyto aspekty mohou mít na nezvykle vysokou dlouhověkost obyvatel velký vliv.

Ostrov je ale zajímavý nejen dlouhověkostí tamních obyvatel, ale i svými přírodními krásami. Najdete tu jak nádherné pláže, tak i mohutná horská pohoří, hluboké strže nebo jedinečné kaňony s vodopády. Prozkoumat lze i nejstarší les v Egejském moři nazvaný Radi forest, kde rostou obdivuhodné duby staré více než 300 let.

Zdroje: greekreporter, safarisamos,  chasingthedonkey