Ostrov dlouhověkosti a štěstí

Ikaria se nachází asi 48 kilometrů od tureckého pobřeží. Na první pohled jde o tradiční řecký ostrov s typickými krásnými zátokami, skalnatými útesy, strmými údolími a svěžími olivovými háji. Čím se však odlišuje, jsou jeho obyvatelé. Jejich myšlení, chování a způsob života zůstávají nedotčeny moderním světem. Jsou to veselí, optimističtí a pohostinní lidé, kteří vítají návštěvníky. Ovšem největší uznání získávají díky své výjimečné dlouhověkosti.

Ikaria se pyšní statusem modré zóny. Modré zóny jsou regiony po celém světě, kde obyvatelé překonávají průměrnou délku života a často dosahují věku 90 let a více. Vedle Ikarie sdílí tuto prestižní pozici také Sardinie, Okinawa, Nicoya a Loma Linda. Zatímco průměrná délka života v Řecku je 79,78 let, s méně než 5 % populace ve věku 80 let a více, Ikaria se vymyká statistikám. Vědci se snaží objasnit, co přesně stojí za výjimečností tamních obyvtel.

Jaký je klíč k mládí a vitalitě?

Vědci se již dlouhou dobu zajímají o tento fenomén a snaží se rozluštit klíč k tajemství obyvatel Ikarie. Jeden z hlavních faktorů spočívá v jejich zdravé stravě. Lidé se zde spoléhají na místní produkty, které jsou bohaté na čerstvé plodiny, obiloviny, luštěniny, zeleninu a ovoce. Olivový olej, ořechy a byliny jsou nedílnou součástí jejich jídelníčku. Tato tradiční středomořská strava je skvělým zdrojem vlákniny, antioxidantů a zdravých tuků, které přispívají k jejich výjimečnému zdraví.

Přirozená fyzická aktivita je dalším klíčovým faktorem. Automaticky začleňují pohyb do svého každodenního života. Jejich práce v zemědělství, chovu dobytka, včelařství, tesařství, rybolovu a vinařství vyžaduje pravidelnou fyzickou námahu. Tato aktivita jim pomáhá udržovat si zdravou kondici, sílu a pohyblivost i v pokročilém věku.

Jednoduchost a společenský život jako zdroj štěstí

Ale nejen strava a pohyb hrají roli vysokého věku obyvatel Ikarie. Jejich životní styl je jedinečný. Panuje zde klidná atmosféra a lidé tu nepodléhají stresu moderní doby. Naopak si plnými doušky užívají život v souladu s přírodou a jednoduchostí. Společenský život je pro ně důležitý a často jsou součástí rozsáhlé rodinné sítě, která jim poskytuje pocit sounáležitosti a podpory.

Zdroj: Youtube

Je také důležité si uvědomit, že dlouhověkost souvisí s mnoha faktory, a to včetně genetiky, životního prostředí a sociálního uspořádání. Ikaria byla obdařena unikátní kombinací těchto prvků, která může hrát roli v prodlužování a zdravém stárnutí života jejích obyvatel.

Ukázalo se také, že na Ikarii žije hodně nekuřáků a že místní si pravidelně dopřávají odpolední siestu s krátkým spánkem. I tyto aspekty mohou mít na nezvykle vysokou dlouhověkost obyvatel velký vliv.

Ostrov je ale zajímavý nejen dlouhověkostí tamních obyvatel, ale i svými přírodními krásami. Najdete tu jak nádherné pláže, tak i mohutná horská pohoří, hluboké strže nebo jedinečné kaňony s vodopády. Prozkoumat lze i nejstarší les v Egejském moři nazvaný Radi forest, kde rostou obdivuhodné duby staré více než 300 let.

Zdroje: greekreporter, safarisamos, chasingthedonkey