Co je to bilaterální symetrie?

Ikaria wariootia je nejstarší známý živočich s bilaterální symetrií, což znamená, že má přední a zadní část těla, symetrické strany a trubicovitý zažívací systém. Tato symetrie představuje klíčový krok v evolučním vývoji, protože umožňuje organizovanější tělesnou strukturu a cílený pohyb. V biologii je bilaterální plán společný znak mnoha tvorů, od jednoduchých červů po lidi.

Dlouhá cesta k hmatatelným důkazům

I přes genetické indicie, které naznačovaly existenci takového prapředka, bylo obtížné nalézt hmatatelné důkazy. Objev přišel díky zkamenělým dutinám v 555 milionů let starých nalezištích v oblasti Nilpena. Chodbičky ukazovaly na přítomnost bilaterií, avšak konkrétní živočich, který je vytvořil, zůstával dlouho skrytý.

Až poté, co vědci objevili malé oválné stopy poblíž některých z těchto děr, začala se skládačka postupně rýsovat. S finančním příspěvkem z NASA použili vědci špičkový 3D laserový skener, jenž prokázal jedinečnou strukturu válcovitého těla s výraznou hlavou a ocasem, doplněnou jemně zvlněným svalstvem. Tento organismus o velikosti 2 až 7 mm v délce a 1 až 2,5 mm v šířce měl vzhled podobný zrnu rýže, což odpovídalo rozměrům organismu, který mohl vytvořit prastaré chodbičky.

Čtěte také

Homo longi nám byl blíž než neandrtálec

Čtěte také

Vědci našli dosud neznámý lidský druh. Homo longi mění pohled na původ člověka

Vzhled a chování prapředka života

Fosilie Ikaria wariootia, což v překladu znamená "místo setkávání", je výjimečná v geologických záznamech, protože je starší než všechny ostatní známé zkameněliny s podobnou složitostí. Ačkoliv byla drobná, ukázala značnou složitost, která ji odlišovala od jiných fosilií z téže doby. Objevený „červ“ byl schopen se zavrtávat do písku a hledat potravu, což naznačuje určitý stupeň senzorických schopností. Stopy, které zanechal ve zkamenělých chodbičkách, naznačují, že se pohyboval pomocí podobného mechanismu jako dnešní červi, což znamená, že měl ústa a trávicí trakt.

Čtěte také

Život těchto tvorů ukončil dopad asteroidu na Zemi

Čtěte také

Jak by se vyvíjeli dinosauři, kdyby nevymřeli? Troodon by mohl konkurovat lidem

Tento objev upozorňuje na skromné začátky života, který se vyvinul v různorodou skupinu organismů obývající naši planetu. Ikaria wariootia ukazuje, jak se život může přizpůsobovat, vyvíjet a přetrvávat během milionů let, což nás přivádí k zamyšlení nad naším vlastním původem a místem v historii Země.

Zdroje: livescience.comcnnphilippines.comedition.cnn.com