Ideál krásy

Ideál krásy není nic statického. První myšlenky o ideální ženské postavě se objevily již v antickém Řecku, kde byla vysoce ceněna štíhlá postava a symetrie. Řecké sochy a umění toho období často zobrazovaly ženy s proporcemi, které by dnes mnozí považovali za nereálné. Pravda je, že Řekové měli svůj vlastní ideál krásy, který byl specifický pro jejich kulturu.

Zdroj: Youtube

V renesanci byly ženy s plnějšími tvary považovány za atraktivní, což lze vidět na obrazech slavných umělců, jako je Leonardo da Vinci. V tomto období byly ženské tvary spojovány s prosperitou a zdravím.

Rychlý posun nastal ve 20. století, kdy se začaly uplatňovat nové standardy krásy. Ve dvacátých letech byla populární "flapper" móda, která zdůrazňovala štíhlý a chlapecký vzhled. V padesátých letech se objevila éra Marilyn Monroe, která popularizovala ženské tvary s křivkami a bujným poprsím.

V 60. letech byla výrazná snaha o emancipaci žen a přijetí různorodosti. Hippies a feministky vyzývaly k přijetí přirozeného vzhledu a odmítaly společenský tlak na dodržování ideálů krásy.

Moderní ideál ženského těla

Dnes žijeme v době, kdy je ideál krásy obzvláště různorodý a přizpůsobivý. Média a sociální sítě nám předkládají různé vzory krásy. Existují různé standardy krásy v různých částech světa, což ukazuje, že ideál krásy je často kulturně podmíněn.

Výzkum provedený na Texaské univerzitě ukazuje, že ideální ženské tělo má průměrnou výšku 1,68 m a poměr mezi poprsím, pasem a boky 99 x 63 x 91 cm. Rozměry byly označeny za "ideální" na základě výzkumu, který se snažil určit fyzické charakteristiky považované za atraktivní. Rozměry se dokonale shodují s proporcemi modelky a herečky Kelly Brooke. Tělo herečky si tímto vysloužilo titul "vědecky nejdokonalejší ženské tělo na světě."

Odborníci se ke svému závěru vyjádřili následovně: "Tato žena je zcela přirozená a vědecky dokonalá." Ve svém výzkumu zohlednili tělesné proporce Kelly Brook, její věk, obličej, rty, nos a vlasy. Navíc zjistili, že poměr mezi jejími boky a pasem spadá do ideálního rozmezí podle mužských preferencí.

Závěr odborníků byl pro veřejnost překvapivý, neboť odporuje současnému společenskému názoru, který často popisuje tělesnou postavu Kelly Brook jako mírně plnější. Výsledkem výzkumu je tedy to, že tělo, které lidé často označují za "trochu baculaté", je ve skutečnosti tím, co se nejvíce blíží dokonalosti a co považují za "harmonické tělo".

Další zajímavý výzkum provedla britská on-line lékárna Superdrug Online Doctors, která zkoumala vnímání krásy v 18 různých zemích. Grafický designéři z těchto zemí vytvořili obrázky "ideálních" ženských těl podle místních standardů. Výsledky ukázaly, že ideál krásy se může výrazně lišit mezi jednotlivými kulturami.

Krása v různých částech světa

Co je tedy považováno za "dokonalé" nebo "ideální" ženské tělo v různých částech světa? V Asii jsou často preferovány menší postavy s jemnými rysy obličeje, zatímco v Africe mohou být vysoká postava a vyvinuté svaly považovány za atraktivní. V některých kulturách jsou oblíbené určité ozdoby, jako jsou piercingy a tetování.

Oslava individuality a přijetí sebe sama

Není žádný správný nebo špatný typ postavy. Každé tělo je krásné takové, jaké je, a měli bychom se zaměřit na přijetí své individuality. Namísto toho, abychom se snažili splnit nerealistické společenské standardy, měli bychom slavit naše rozdíly a vlastní jedinečnou krásu.

Výzkumy a studie mohou být zajímavé, ale je důležité si uvědomit, že ideál krásy je subjektivní a proměnlivý. Každá žena by měla mít možnost rozhodnout, jak chce vypadat, a neměla by být odsuzována za to, že nesplňuje něčí představy. Společnost by měla směřovat k podpoře sebevědomí a pozitivního vnímání těla u všech žen, bez ohledu na jejich vzhled.

Jak tvůrci projektu "Perceptions of Perfection Across Borders" zdůrazňují, cílem jejich studie je lépe porozumět nerealistickým standardům krásy a zjistit, jak se tyto tlaky liší po celém světě. Je na nás, abychom podobné tlaky odmítli a oslavovali krásu všech žen bez ohledu na to, jaký ideál krásy nám média a společnost vnucují. Každé tělo je totiž krásné a jedinečné.

Zdroje: huffpost.com, professionalbeauty.com.au, tiffytaffy.com