Ideály krásy v různých epochách

Starověký Egypt: Ženy v této kultuře usilovaly o štíhlý pas a úzké boky. Jejich výrazný make-up, který známe z různých vyobrazení, sloužil nejenom jako estetický prvek, ale také jako ochrana před drsným sluncem. Paruky byly nedílnou součástí, zatímco vlastní vlasy se často holily. To, co by nás mohlo překvapit, je skutečnost, že tato kultura již před tisíci lety rozpoznala moc vizuálního ztvárnění.

Zdroj: Youtube

Starověké Řecko: Ve světě řeckých bohů a hrdinů se zdálo, že krása byla mnohem více o symetrii a přirozenosti. Zajímavostí je, že považovali za krásné spojené obočí. Ženy, které měly tenké obočí, si ho musely domalovat.

Středověk: V době, kdy církev hrála klíčovou roli v definování společenských norem, byla krása často spojována s ctností. Krásná žena měla být skromná a ctnostná, s bledou pletí, což značilo nejenom čistotu, ale i pracovitost.

Současné trendy napříč kontinenty

V současnosti je krása více než kdy jindy subjektivní a rozmanitá, a to se odráží i v různých částech světa.

Asie: Světlá pleť a tmavé vlasy jako ideál

Ve většině asijských zemí je světlá pleť považována za ideální. Tento ideál kontrastuje s módním trendem opálené pleti, který můžeme najít například v západní kultuře. Husté, tmavé vlasy a jemná rtěnka jsou také znakem ideální asijské krásy.

USA: Přesýpací hodiny a rozmanitost

V USA je oblíbeným ideálem ženská postava ve tvaru přesýpacích hodin, s vypracovaným tělem a dobře tvarovanými rysy obličeje. Nicméně moderní trendy se v posledních letech rychle mění. I když štíhlá a opálená postava je stále žádána, trend pomalu směřuje k oslavě všech tvarů a velikostí.

Afrika: Symbolika a tradice v kráse

Na kontinentu, kde rozmanitost kultur a tradic je tak rozsáhlá, je i pojem krásy mnohostranný. Křivky, bohaté etnické malby na těle a tradiční úpravy těla, jakými jsou například talíře na rtech, jsou oslavovány jako symboly krásy a tradice. Je však smutné, že pod vlivem globalizace a západní estetiky se některé tradice ztrácejí a mnozí usilují o světlejší pleť.

Evropa: Regionální různorodost

Kontinent známý svou historií a různorodostí má také rozličné ideály krásy. Zatímco Francouzi preferují, aby ženy vypadaly co nejpřirozeněji, Španělé milují barvy a pečují o svůj vzhled do detailu. Italové pak milují opálenou pleť, která je pro ně symbolem zdraví a vitality.

Krása jako kulturní zrcadlo

Ideály krásy jsou silně zakořeněny v kulturním kontextu. Proměnlivost těchto ideálů nám ukazuje, že krása je univerzální a zároveň místní. Co se nám může zdát nepochopitelné nebo nesmyslné, je v jiném koutě světa ceněno a obdivováno. Rozmanitost ideálů krásy nás učí obohacujícímu faktu, že v tomto ohledu neexistuje žádné univerzální pravidlo - krása je všude kolem nás, ať už jí rozumíme jakkoliv.

Zdroje: www.lp-life.cz, www.skinstation.co.uk, www.coalitionbrewing.com