Obří zkamenělina ichtyosaura

Nevídaný exemplář zkamenělého prehistorického tvora byl nalezen v nádrži v hrabství Rutland v anglickém regionu East Midlands a představuje největší a nejkompletnější fosilii ichtyosaura, která kdy byla na britském území nalezena. Jeho délka dosahuje téměř 33 stop a lebka váží jednu tunu.

Zdroj: Youtube

Vzpomínka na vyhynulé mořské obry

Ichtyosauři byli mořští plazi, kteří sdíleli dobu s dinosaury a svým tvarem těla se podobali dnešním delfínům. Jejich existence sahá přibližně 250 milionů let zpět, ale vyhynuli asi před 90 miliony lety. Objev ichtyosaura byl poprvé učiněn v únoru 2021 v přírodní rezervaci Rutland Water Joenem Davisem, vedoucím ochranářského týmu z organizace Leicestershire and Rutland Wildlife Trust.

Detaily o neuvěřitelném nálezu

Po objevu následovaly v srpnu a září téhož roku rozsáhlé vykopávky, které provedl tým paleontologů pod vedením Deana Lomaxe, odborníka na ichtyosaury a hostujícího vědce na univerzitě v Manchesteru. Lomax uvedl, že tento objev je nejen nejkompletnějším velkým exemplářem nalezeným ve Velké Británii, ale jedná se také o nejkompletnější exemplář o délce 10 metrů nebo více nalezený na celém světě. Jde o vrcholového predátora, který byl na vrcholu potravního řetězce a živil se jinými ichtyosaury, velkými rybami a chobotnicemi.

Co může odhalit fosilie ichtyosaura

Zatímco objev samotný je již ohromující, paleontologové věří, že po odklizení kusů horniny lze získat ještě mnoho dalších informací. Zachovalo se možná poslední jídlo tohoto ichtyosaura, nebo dokonce je možné, že šlo o těhotnou samici. Exemplář nyní ošetřuje specializovaný paleontologický konzervátor, což bude trvat 12 až 18 měsíců, než bude připravený k vystavení veřejnosti.

Význam pro vědu a komunitu

Tento objev má obrovský význam nejen pro vědce, ale také pro místní komunitu. Mluvčí společnosti Anglian Water, Regan Harrisová, prohlásila, že jsou na něj velmi hrdi a chtějí, aby byl ichtyosaurus vystaven veřejnosti v Rutlandu, aby si ho lidé mohli prohlédnout a obdivovat. Pro výzkumníka Deana Lomaxe to byla jedna z nadějí dalšího průzkumu lokality Rutland Water, protože tam bylo objeveno i několik dalších ichtyosaurů.

Neuvěřitelný objev zvyšuje naši znalost o pravěkých mořských tvorech a poskytuje cenné informace o dávných ekosystémech. Je to skutečně vzácný a jedinečný nález, který jistě přispěje k lepšímu porozumění dávnému světu a jeho obyvatelům. Objevy tohoto typu fascinují a obohacují naši představivost o minulosti naší planety bez ohledu na to, zda jsme laici, nebo odborníci.

Zdroje: edition.cnn, cbsnews.com, livescience.com