V neproniknutelných horských výšinách severního Pákistánu, na okraji velkolepého pohoří Himálaje, leží zapomenuté údolí Hunza. Obyvatelé této izolované oblasti, známí jako Hunzové, se těší pověsti lidí, kteří se dožívají století, zatímco rakovina a další moderní nemoci jsou jim téměř neznámé. Co stojí za tajemstvím Hunzů a jejich zdravým a dlouhým životem?

Klíč ke zdraví

Pohled na životní styl Hunzů odhaluje několik faktorů, které mohou přispívat k jejich zdraví a dlouhověkosti. Jedním z nich je strava. V oblasti bez supermarketů a rychlého občerstvení Hunzové konzumují převážně lokální potraviny. Zelenina, obiloviny, mléko a ovoce, zejména meruňky, jsou základem jejich stravy. Toto ovoce je nejen bohaté na vitamíny, ale obsahuje také amygdalin (známý také jako vitamín B17), který se nachází v meruňkových semínkách a podle některých studií může mít protirakovinné účinky.

Zdroj: Youtube

Meruňky: Cesta k dlouhověkosti

Zajímavým rituálem, který se v této komunitě praktikuje, jsou každoroční půsty, během kterých jedinou konzumovanou poživatinou je meruňková šťáva ředěná vodou. Tito lidé jsou schopni se těmito půsty udržovat i několik měsíců, což je další způsob, jakým se jejich životní styl liší od toho, co je obvyklé v západních společnostech.

Jejich strava je navíc výrazně chudší na zpracované potraviny, což může snižovat riziko chronických chorob, jako jsou kardiovaskulární onemocnění a diabetes. Místo toho je jejich jídelníček plný celých potravin, které nabízejí širokou škálu živin a antioxidantů.

Dalším důležitým faktorem je přírodní prostředí, ve kterém Hunzové žijí. Odříznuti od zbytku světa jsou obklopeni nezkaženou krajinou a čerpají čerstvou vodu z ledovcových potoků. Právě tato čistota prostředí může přispět k jejich odolnosti vůči některým chorobám.

Fyzická aktivita a duševní pohoda

Hunzové jsou také známí tím, že vedou fyzicky aktivní život. Mnozí z nich tráví většinu dne prací na polích nebo chovem zvířat. To znamená, že každodenní cvičení je pro ně samozřejmostí.

Ale jejich tajemství neleží pouze ve fyzické kondici. Místní obyvatelé cvičí jógu, meditují a provozují dýchací techniky, které jsou součástí jejich denního rituálu. Takové praktiky mohou pomoci redukovat stres a podporovat celkovou duševní pohodu.

Kolik let se Hunzové skutečně dožívají?

Je těžké přesně ověřit, jaká je přesná doba dožití Hunzů, protože v oblasti nejsou vedeny spolehlivé záznamy o narození a úmrtí. Zemřít stářím kolem stovky je v hunzské společnosti považováno za běžnou záležitost. Jejich dlouhověkost a vysoká kvalita života však mohou být motivací pro nás všechny, abychom zvážili, jaké prvky jejich životního stylu můžeme začlenit do našich vlastních životů.

Hunzové jsou izolovaní od moderního světa, ale ukazují nám, jak může vypadat život bez chronických nemocí a stresu, které postihují tak mnoho lidí v dnešním rychlém světě. Přestože nemůžeme všichni žít v odlehlých horských údolích, můžeme se od Hunzů učit – a možná zkusit začlenit některé aspekty jejich životního stylu, jako je zdravá strava, fyzická aktivita a meditace, do našeho každodenního života.

Zdroje: nomadictribe.com, gaia.com, lyma.life