Izolace Huaorani

Huaorani žijí v srdci ekvádorské Amazonie již stovky let jako pralesní lovci a sběrači. Dnes se jejich počet odhaduje zhruba na 1300 obyvatel. Jsou izolovanou domorodou skupinou, která obývá východní část ekvádorské Amazonie.

Tradičně se Huaorani živili lovem, sběrem a pěstováním několika plodin, především manioku a sladkých brambor. Jejich strava je složená právě z toho, co vypěstují, lesních plodů, které nasbírají a masa, které sami uloví.

V minulosti Huaorani žili kočovným způsobem života. Budovali malé osady, ve kterých strávili vždy přibližně deset let, poté se přesunuli do nové oblasti.

Huaorani nekonzumují mléčné výrobky. Hlavním zdrojem bílkovin pro ně zůstává maso. Pro lov používají především foukačky a oštěpy. Jejich oštěpy jsou postrachem všech zvířat. Na obou koncích mají ostré hroty, v některých případech je Huaorani namáčí do paralyzujícího jedu.

Jedí především opice, divoká prasata, ptáky a ryby. Nedotčený kmen Huaorani vyznává rovnostářské uspořádání společnosti, lovu se tak mohou věnovat ženy i děti.

Vetřelcům hrozí smrt

Kmen Huaorani i dnes odmítá jakýkoliv kontakt s okolním světem. Většina pokusů, jak s Huaorani navázat spojení, tak pro všechny misionáře končila smrtí. Huaorani považují všechny, kdo se k nim chtějí přiblížit, za vetřelce budící strach, kterým se brání násilím.

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Od tragického setkání se severoamerickými misionáři v roce 1956 až do současnosti jsou v novinářské a populární představivosti problematicky zobrazovaní jako "poslední ekvádorští divoši".

Jejich přesný původ je neznámý, stejně jako většina jejich historie. V důsledku kaučukového rozvoje a stěhování ropných společností mají dnes Huaorani vymezené území o rozloze přibližně 600 km².

Související články

Mezi Huaorani však existuje několik radikálnějších skupin, jako například Tagaeri a Taromenane. Ti zabíjí všechny vetřelce, kteří se jim rozhodnou postavit do cesty. I přesto, že se traduje, že tento nedotčený kmen tvoří svalnatí jedinci poměrně malého vzrůstu.

Muži mají v některých případech i několik manželek současně a ženy často omezují počet dětí pomocí přirozených forem kontroly porodnosti.

www.dailymail.co.uk, www.news.com.au, www.sokujiciplaneta.cz