Sucho a zoufalství

V roce 1959, kdy sucho a pekelné léto uvrhly malou vesnici Caowangba na jižním okraji Číny do krize, nikdo nečekal, že se zde narodí hrdina. Sucho trvalo skoro celý rok a téměř všechny zdroje sladké vody vyschly, takže se vesnice ocitla v zoufalé situaci. Rýžová pole zůstala bez úrody a hlad se stával stále naléhavějším problémem. Přídělový systém byl zaveden, ale nedostatek vody i potravin tlačil vesničany do pasti.

Vize jednoho člověka

Když se většina lidí zoufale snažila najít způsob, jak se vyhnout nadcházející katastrofě, tehdy 23letý Huang Dafa předložil odvážný návrh – vykopat kanál od vzdáleného říčního toku přímo do vesnice. Většina vesničanů jeho plán zavrhla jako nerealizovatelný. Ale pro Dafa to byla víra, kterou si přinesl do srdce, a rozhodl se jít touto cestou až do konce.

Odhodlání v akci

Dafa začal s projektem sám, ale postupně přesvědčil další vesničany, aby se k němu přidali. První kroky byly ovšem mnohem těžší, než si kdokoliv dokázal představit. Kopání v hornatém terénu bylo vyčerpávající, nebezpečné a nekonečné. Přestože to někteří vesničané později vzdali, Dafa se nevzdal nikdy.

Obětavost, která mění životy

Zdroj: Youtube

S postupem času se ukázalo, že Dafa byl nejen obětavý, ale také chytrý. Přerušil projekt na tři roky, aby vystudoval inženýrství, což mu umožnilo se lépe orientovat v technických aspektech kanálu. S tímto novým vědomím byl schopen účinněji řídit práci a projekt posunout kupředu.

V roce 1990, po třiceti šesti letech neúnavného kopání, byl kanál dokončen z 80 %. Tím však příběh nekončí. Vesničané se rozhodli, že mu pomohou dokončit poslední úsek. V roce 1995 byl konečně kanál hotový, a vesnice měla nový zdroj vody. Náročný úkol dokázal, že obětavost a houževnatost mohou změnit osud celé komunity.

Více než jen jedna vesnice

Jeho příběh se stal inspirací pro další vesnici, která se potýkala se stejnými problémy. V roce 2001 začal pomáhat vesničanům z vesnice Zaowangba, aby vykopali vlastní kanál, a získali tak přístup k vodě.

Huang Dafa nám ukázal, že každý cíl může být dosažen, pokud máme nezlomnou vůli a odhodlání. Jeho příběh nás učí, že i když se zdá, že výzva je nemožná, s nasazením a oddaností můžeme změnit svět kolem sebe. Je to příběh, který nám připomíná, že v obětavosti a vytrvalosti spočívá skutečná moc měnit svět.

Zdroje: zajimavaevropa.cz, muzivcesku.cz, stoplusjednicka.cz